پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان
30 بهمن ماه 1399
مراقبت های دندانی برای بیماران مبتلا به فشار خون
17 اسفند ماه 1399

یک لبخند زیبا با دندان های سفیدی که در یک راستا در کنار یکدیگر ایستاده اند، می توانند خدمت فوق العاده ای به شخصیت شما بکنند. شما در محل کار و محیط های اجتماعی احساس اعتماد به نفس خواهید داشت. دندانپزشکی زیبایی راهی برای کمک به شما ارائه می دهد تا با پولیش کردن دندان های سفید خود، آن لبخند زیبا را دوباره بدست بیاورید. همه چیز را در مورد پولیش کردن دندان ها یاد بگیرید و اینکه پولیش کردن دندان ها چگونه می تواند برای شما و سلامت دندان های شما مزایای زیادی داشته باشد.

پولیش دندان چیست؟

گاهی اوقات برخی افراد پاکسازی دندان ها را با پولیش کردن دندان ها اشتباه می گیرند و فکر می کنند هر دو یکی باشند. اما تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد، اگر از یک متخصص و دندانپزشک بپرسید پولیش دندانپزشکی چیست به احتمال زیاد پاسخ دقیق تری دریافت خواهید کرد. پاسخ ساده این است که پولیش کردن دندان ها فرایند نهایی است که معمولاً پس از پاکسازی دندان ها و فرایندهای سفید کردن دندان ها انجام می شود. علاوه بر این، پولیش کردن دندان ها برای زدودن لکه های سطحی دندان ها و گاهی اوقات پس از جراحی های دندانی به منظور از بین بردن باکتری ها انجام می شود. در یک فرایند استاندارد از یک فنجان پلاستیکی کوچک استفاده می شود و خمیر پولیش با سه درجه ملایم، متوسط، و قوی وجود دارد. جایگزین این روش استفاده از هوا و واتر جت در کنار یک ماده ساینده ملایم برای پولیش کردن دندان ها است.

 پولیش کردن دندان

پولیش کردن دندان

مزایای پولیش کردن دندان ها

مزیت مشهود پولیش کردن دندان ها این است که شما لبخند درخشانی خواهید داشت. با اینحال، مزایای پولیش کردن دندان ها فراتر از تنها ظاهر خوب آنها است.

پولیش کردن دندان ها به صورت دوره ای این اطمینان را بوجود می آورد که هیچ پلاک و تارتاری روی دندان ها ایجاد نخواهد شد. مینای دندان های شما حفظ خواهد شد. پلاک ها و تارتار از باکتری هایی تغذیه می کنند که می توانند منجر به بروز بوی بد دهان و حتی مشکلات قلبی عروقی شوند.

احتمال کمتری وجود دارد که پوسیدگی های دندانی بروز پیدا کنند و شما در طول عمر خود می توانید به استفاده از دندان های خود ادامه دهید.نادیده گرفتن این مشکلات می تواند منجر به عفونت دندان ها شود.

دو مرتبه در طول سال پولیش دندان ها را انجام دهید و دیگر نیاز نخواهد بود نگران تورم لثه ها، تحلیل لثه ها، و از دست رفتن دندان ها یا دندان درد شوید.

 پولیش کردن دندان

پولیش کردن دندان

فرایند پولیش کردن دندان ها

دو فرایند رایج برای پولیش کردن دندان ها وجود دارد.

یک روش استفاده از رابر کاپ (فنجان پلاستیکی) نرم است که دندانپزشک آن را با خمیری با درجه ملایم، متوسط، یا قوی پر می کند. یک ابزار چرخنده فنجان را می چرخاند و وقتی به دندان می چسبد به زدودن پلاک ها و لکه ها کمک می کند.

روش دوم استفاده از هوا و واترجت همراه با گلیسین یا سدیم بی کربنات برای از بین بردن لکه هایی است که عمقی تر هستند یا دندان ها حساس تر هستند.

پولیش دندان ها پس از جرمگیری

پلاک، تارتار، و جرم می توانند به مرور زمان روی دندان ها تشکیل شوند. پلاک یک لایه فیلم چسبناک است که باکتری ها از آن تغذیه می کنند، و ظرف یک روز به رسوب یا تارتار سفت و سخت تبدیل می شود. مسواک زدن نمی تواند رسوب و جرم ها را از بین ببرد و فرایند جرمگیری تنها راه برای زدودن رسوب های سفت است. پولیش کردن مرحله نهایی است که در آن لکه ها ممکن است زدوده شوند و دندان ها صیقلی و درخشان شوند. گرچه پولیش کردن کاملاً ضروری نیست، اما پولیش کردن دندان ها پس از جرمگیری به از بین بردن لکه ها و زدودن باکتری ها از سطح ریشه های دندان ها کمک می کند که فرایند معمولی جرمگیری نمی تواند به آنجا دسترسی پیدا کند و آنها را بزداید. همه افراد باید پولیش کردن دندان ها را انجام دهند زیرا حتی مسواک زدن معمولی نیز نمی تواند از تشکیل تارتار جلوگیری نماید. بهتر است حداقل هر سه ماه یک مرتبه تحت این فرایند قرار بگیرید. پولیش کردن کمک می کند دندان ها بهتر و سفیدتر به نظر برسند اما دندان های شما پس از فرایند جرمگیری خوب هستند و ممکن است بخواهید دو مرتبه در طول سال پولیش کردن دندان ها را انجام دهید.

 پولیش کردن دندان

پولیش کردن دندان

چه تفاوتی بین پولیش کردن و سفید کردن دندان ها وجود دارد؟

برخی افراد در تفاوت بین پولیش کردن دندان ها و سفید کردن آنها گیج می شوند. فرایند سفید کردن دندان ها معمولاً توسط دندانپزشک زیبایی با استفاده از ژل هایی که حاوی پراکسید هستند انجام می شود که پس از قرار دادن لایه های محافظت کننده روی لثه ها، روی دندان ها اعمال می شوند. برخی دندانپزشکان ممکن است از لیزر برای تشدید عمل بلیچینگ خمیرها یا ژل های سفید کننده دندان ها استفاده کنند. طول درمان سفید کردن دندان ها و تعداد دفعات انجام آن به این بستگی دارد که لکه های دندان ها چقدر عمیق هستند و نیز میزان گستردگی تغییر رنگ دندان ها. از سوی دیگر، پولیش کردن دندان ها فرایند مکانیکی است که با استفاده از رابر کاپ هایی انجام می شود که با خمیر پولیش پر می شوند یا واتر- هوا جت با گلیسین یا سدیم کربنات برای صیقلی کردن سطح دندان ها. این کار دندان ها را سفید نمی کند، اما دندان ها تمیزتر و درخشان تر به نظر می رسند.

پولیش کردن دندان ها خوب است یا بد؟

جرمگیری دندان ها به منظور زدودن رسوبات روی دندان ها و سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها ضروری است. نظرات به چند دسته تقسیم می شوند و یکی از پر تکرارترین پرسش ها این است: آیا پولیش کردن دندان ها خوب است یا بد؟ برخی دندانپزشکان بر این اعتقادند که فرایند پولیش کردن دندان ها هیچ مزیت ملموسی برای سلامت ندارد و کاملاً ضروری نیست. پولیش کردن دندان ها اگر به درستی انجام نشود، می تواند مینای محافظ نازک دندان ها را از بین ببرد و موجب بروز حساسیت های دندانی می شود. قرار گرفتن تحت فرایند جرمگیری هر دو یا سه ماه یک مرتبه برای دندان ها و لثه ها خوب است. ممکن است الزامی نباشد که این روند پولیش کردن دندان ها را به طور منظم انجام دهید. آنچه پولیش کردن دندان ها می تواند برای شما انجام دهد این است که در نهایت ظاهر صیقلی و زیبایی برای دندان های شما خلق خواهد کرد. احساس خوبی خواهید داشت. مانند هر فرایند دندانپزشکی دیگری اجازه دهید دندانپزشک شما دندان های شما را چک کند و به شما توصیه های لازم را بکند که آیا پولیش کردن برای شما مناسب است یا خیر.

عوارض جانبی پولیش کردن دندان ها

هر فرایند دندانی اگر به درستی انجام نشود ممکن است عوارضی داشته باشد. برخی از عوارض جانبی پولیش کردن دندان ها که ممکن است با آنها مواجه شوید به نحوه انجام آن و وضعیت دندان ها و لثه های شما بستگی دارد. اگر جرمگیری دندان ها را انجام دهید الزاماً نیاز نیست حتماً پولیش دندان ها را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که پولیش کردن دندان ها می تواند لایه نرم مینای دندان ها را که حاوی فلوراید است تحت تأثیر قرار دهد. مینای دندان مجدداً رشد نمی کند اما، اگر دندان ها یا لثه های حساسی دارید قبل از انجام پولیش دندان ها باید مجدداً فکر کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت