آفت دهان، زخم باستانی پردردسر
18 فروردین ماه 1395
روکش دندان
30 فروردین ماه 1395

تغییرات مربوط به رنگ دندان ها می تواند بر روی سطح خارجی دندان ها یا داخل آن ها باشد. در حقیقت 3 نوع اصلی تغییرات رنگ دندانی وجود دارد:

 • Extrinsic : این نوع تغییر زمانی رخ می دهد که لایه بیرونی دندان (مینا) دچاررنگ آمیزی شده باشد . قهوه، شراب، نوشابه یا نوشیدنی و یا مواد غذایی دیگر می تواند سبب ایجاد لکه روی دندان شود. بعلاوه سیگار کشیدن نیز در ایجاد این تغییرات موثر است.
 • Intrinsic : این نوع تغییر زمانی رخ می دهد که ساختار درونی دندان (عاج) تیره و یا زرد شود. این نوع تغییر به دلایل قرار گرفتن بیش از حد درمعرض فلوراید دراوایل کودکی، استفاده از آنتی بیوتیک تتراسایکلین درطول نیمه ی بارداری، تروما و یا خونریزی داخل دندانی، بیماری نادری به نام Dentinogenesis Imperfecta.
 • Age-related: این عامل ترکیبی ازعوامل بیرونی و درونی می باشد. عاج به طور طبیعی در طول زمان زرد رنگ می شود. مینا هم که دندان را پوشش می دهد با افزایش سن نازک تر می شود و به عاج اجازه می دهد که از طریق آن خود را نشان دهد. در نهایت، تراشیدگی و یا آسیب های دیگر نیز می تواند سبب تغییر رنگ دندان ها شود به ویژه هنگامی که پالپ آسیب دیده باشد.
تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ها

بسیاری از افراد نمی دانند چه موقع دندانشان پوسیده است و چه موقع دچار تغییر رنگ شده است؟ چه موقع روکش نیاز دارد و چه موقع باید ترمیم شود؟

یکی دیگر از مهم‌ ترین دلایل تغییر رنگ دندان پوسیدگی است. پوسیدگی، فرآیندی است که در طی آن بر اثر متابولیسم میکروب‌ها روی برخی مواد قندی، اسید‌هایی تولید می‌شود که املاح معدنی و سپس بافت آلی نسج دندان را تخریب می‌كند و نسج طبیعی و سخت دندان به بافتی نرم و ضعیف تبدیل می‌شود به ‌طوری که ممکن است با یک فشار اندك و جویدن معمول، دندان شکسته و در آن حفره ایجاد شود. این فرآیند اغلب به تدریج اتفاق می‌افتد و زمان‌ بر است. از آنجا که مواد رنگی همواره در محیط دهان وجود دارند، مولکول‌های آن ها در این نسج نرم نفوذ می‌كنند و باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. در موارد نادر، به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی، گاهی سرعت پیشرفت پوسیدگی به حدی است که زمان کافی برای رسوب مواد رنگی وجود ندارد و رنگ پوسیدگی با دندان تفاوتی نخواهد داشت؛ بنابراین بهترین روش تشخیص پوسیدگی، تشخیص تغییر قوام دندان با معاینه کلینیکی و رادیوگرافی به ‌وسیله دندانپزشک است.

تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ها

انواع تغییرات رنگی شامل می شود از:

 • رنگ قهوه ای: این رنگ نشانگر مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشابه ی گازدار است. استعمال دخانیات نیز لکه های قهوه ای روی دندان ایجاد می کند. سطح دندان به رنگ قهوه ای می تواند نشانگر این باشد که دندان ها هنگام رشد در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفته است یا این که نشانگر نوعی بیماری ارثی و حساسیت غذایی است که التهاب روده ای، اسهال، سوء تغذیه و کاهش وزن ایجاد می کند.
 • رنگ زرد: این نوع رنگ دندان نشانه بیماری کم خونی داسی است و گاهی نیز نتیجه مصرف مواد لکه زا مانند چای، قهوه، نوشابه، غذاهای اسیدی و استعمال دخانیات می باشد. دندان های آسیب دیده و فقر برخی از مواد مغذی نیز باعث تغییر رنگ دندان می شود. تماس با اسید معده بر اثر بالاآوردن بیش از حد باعث زردشدن دندان و نشانگر Bulimia (نوعی بیماری اختلال غذایی) است.
 • رنگ خاکستری: دندان های خاکستری نشانگر عفونت و آسیب قبلی دندان است.مصرف برخی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین قبل از رشد کامل دندان و یا قرار گرفتن در معرض فلزاتی مانند آهن و یا منگنز می تواند عامل ایجاد این رنگ باشد.
 • رنگ سبز: افرادی که دچار بیماری کم خونی داسی (کم خونی ناشی از وجود گلبول های قرمز داسی شکل ) شده اند بعضی اوقات دندان هایی به رنگ زرد و سبز دارند. رنگ سبز می تواند نشانگر وجود باکتری نیز باشد.
  تغییر رنگ دندان ها

  تغییر رنگ دندان ها

درمان هایی که سبب بازگشت رنگ دندان ها به حالت طبیعی می شود شامل می شود از:

 1. رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان: رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و ملاقات منظم با دندان پزشک برای تمیز کردن حرفه ای دندان ها در فواصل زمانی شش ماهه یا فواصل زمانی نزدیک تر با توجه به تشخیص دندانپزشک می تواند به حذف لکه ها و باکتری های ایجاد شده بر روی سطح دندان کمک موثر کند.
 2. سفید کردن دندان ها: این روش شامل 4 نوع سفید کننده های مورد استفاده در مطب های دندان پزشکی ، بلیچینگ دندان پزشکی قابل استفاده در خانه ، بسته های خریداری شده از داروخانه ها برای استفاده ی خانگی ، باندینگ کامپوزیت و روکش.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت