پر کردن دندان ها
4 بهمن ماه 1394
اصلاح طرح لبخند
18 بهمن ماه 1394

مسواک زدن دندان ها نه فقط برای یک لبخند زیباترو سفیدتر بلکه برای سلامت کلی شما اهمیت زیادی دارد.هنگام مسواک زدن، شما پلاک دندان حاوی یک فیلم نازک از باکتری را حذف می کنید و از بیماری های دندان و لثه جلوگیری می کنید. نحوه ی صحیح مسواک زدن از دلیل مسواک بسیار مهمتر می باشد و باید طبق اصول خود و کاملا صحیح انجام شود. برای مسواک صحیح و حفظ سلامت دندان ها:

  • قدم اول استفاده ازیک مسواک خوب است. یک مسواک مناسب دارای موی نرم می باشد و به طور موثرسبب حذف پلاک ها و باقی مانده ی غذا از میان دندان ها می شود بدون اینکه سبب تحریک لثه و یا فرسایش مینای دندان شود. مسواک مناسب باید به راحتی در دست قرار بگیرد و به اندازه کافی کوچک باشد تا به راحتی به همه دندان ها بخصوص دندان های خلفی برسد. انواع مسواک برقی یک انتخاب عالی می تواند باشد زیرا ممکن است شما را به صرف زمان بیشتر بر روی دندان ها تشویق کند.
نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

  • مسواک خود را به طور منظم تعوض کنید زیرا در طول زمان انعطاف و اثر خود را از دست می دهند. زمان مناسب استفاده از یک مسواک حدود 3 الی 4 ماه می باشد.  بازرسی چشمی مسواک یا استفاده از مسواک های جدیدی که با گذشت زمان استفاده از آنها ، دستشان تغییر رنگ می دهد می تواند به تشخیص زمان تعویض کمک کند. در ضمن پس از مسواک زدن و شستن مسواک حتما آن را خشک کنید نا مانع رشد باکتری ها شوید.
  • از خمیر دندان دارای فلوراید استفاده کنید زیرا این نوع خمیر دندان نه تنها به حذف پلاک کمک می کند بلکه باعث تقویت مینای دندان می شود. با این حال، توجه داشته باشید که خمیر دندان فلوراید بلعیده نشود زیرا می تواند عواقب جدی برای سلامت داشته باشد. این نکته را به خصوص برای کودکان زیر 3 سال باید رعایت کرد.
نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

  • استفاده از نخ دندان به اندازه ی مسواک زدن اهمیت دارد زیرا باعث حذف پلاک ها، باکتری ها و ذرات مواد غذایی می شود که بین دندانها به دام افتاده اند و موهای مسواک هیچگاه نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند . لذا باید همیشه پیش از مسواک زدن، از نخ دندان استفاده کرد. به یاد داشته باشید استفاده از نخ دندان باید به آرامی انجام شود زیرا “ضربه محکم و ناگهانی” می تواند لثه های حساس را تحریک کند.
نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

  • از مقدار اندکی خمیر دندان در حد یک نخود استفاده کنید زیرا مقدار زیاد آن سبب کف زیاد و تحریک برای تف کردن خمیر دندان و زود تر به پایان رساندن فرآیند مسواک زدن می شود؛ بعلاوه احتمال بلعیدن خمیر دندان اضافی و مشکلات بعد آن بیشتر می شود.
نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

  • به صورتی که مسواک با خط لثه ها زاویه 45 درجه بسازد مسواک را بصورت عمودی و دایره ای روی دندان ها حرکت دهید. حداقل 3 دقیقه برای شستشو ی دندان ها زمان صرف کنید و به صورت دایره ای یعنی از دندان های پائین چپ به سمت دندان های پائین راست و سپس به سمت دندان های بالا ی راست و در پایان دندان های بالای چپ. اگر بی حوصله هستید برای اینکه زمان کافی برای دندان ها اختصاص یابد، مسواک زدن را در برابر تماشای تلویزیون و یا گوش دادن به موسیقی انجام دهید.
نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

  • مسواک زدن سطوح داخلی دندان ها و دندان های مولر را فراموش نکنید. برای تمیز کردن مولر ها مسواک را به حالت داخل به خارج و برعکس (in-and-out motion) حرکت دهید. ابتدا دندان های مولر پائین و سپس دندان های مولر بالا را به این صورت مسواک بزنید.
  • در پایان مسواک زدن می توانید از دهانشویه حاوی فلوراید به مدت 30 ثانیه استفاده کنید فقط مراقب باشد آن را بلع ندهید. می توانید دهان خود را با آب نمک نیز بشویید زیرا آب شور سبب نابودی باکتری های مضر دهان می شود فقط توجه شود که از آب نمک زیاد استفاده نشود زیرا به خاطر اندک حال اسیدی می تواند سبب ساییده شدن دندان ها شود.
  • حداقل 2 بار در روز مسواک بزنید یک بار در صبح و یک بار پیش از خواب. هم چنین سعی کنید تا حد ممکن از خوردن میان وعده های به صورت خوراک مختصر در بین وعده های غذایی اجتناب کنید تا سبب کاهش ذرات غذایی باقی مانده بین دندان ها و پلاک های دندانی شوید.
نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت