لق شدن دندان در بزرگسالان
25 دی ماه 1394
نحوه ی صحیح مسواک زدن دندان ها
11 بهمن ماه 1394

تشخیص اینکه یک دندان نیاز به پر شدن دارد یا توسط دندانپزشک و با روش های گوناگونی می تواند انجام شود، از جمله اين موارد:

  • مشاهده برخی نقاط دارای تغییر رنگ روی دندان که ممکن دلیل بر پوسیدگی باشد البته همیشه این گونه نمی باشد.
  • دندانپزشک ممکن است از Explorer ، ابزار فلزی با نوک تیز استفاده کند که برای بررسی پوسیدگی مناسب می باشد. مینای دندان سالم سخت است و در برابرفشار این ابزار مقاومت از خود نشان می دهد ولی مینای دندان فاسد نرم تر است و ابزاربه آن کمی می چسبد. Explorer باید با احتیاط استفاده شودزیرا در صورت فشار بیش از حد ، می تواند به یک دندان سالم آسیب برساند و همچنین می تواند سبب گسترش باکتری عامل پوسیدگی به دندان های مجاور شود.
  • استفاده از اشعه ي X و Laser fluorescence cavity detection aids از دیگر روش های تشخیصی می باشد

هنگامی که شما برای پر کردن دندان به دندانپزشک مراجعه می کنید ، پس از بی حسی دندان ، دندانپزشک به خارج کردن پوسیدگی از دندان شما اقدام خواهد کرد که این کار یا با استفاده از Drill یا بوسیله  لیزر می تواند انجام شود. در ابتدا، دندانپزشک شما از یک Drill  با سرعت بالا ( High Speed Drill) برای حذف پوسیدگی استفاده کند ولی هنگامی که مته به عاج یا لایه دوم از دندان می رسد، دندان پزشک ممکن است از مته با سرعت کمتر استفاده کند زیرا عاج نرم تر از مینای دندان است.

پر کردن دندان ها

پر کردن دندان ها

بعد از برداشت کامل پوسیدگی، ته حفره ایجاد شده بررسی می شود که روی عصب دندان باز نشده باشد. پس از اطمینان از این مسئله از موادی برای حفاظت عصب دندان و روی قسمت هایی که نزدیک عصب است، استفاده می شود. این مواد به دو علت استفاده می شوند:

پر کردن دندان ها

پر کردن دندان ها

  • عصب دندان را از تحریکات مختلف حرارتی حفاظت می کنند.
  • این مواد حاوی یون هایی است که عصب دندان را برای ساخته شدن مجدد تحریک می کنند و این برای استحکام عاج باقی مانده ی زیر پُر کردگی مفید است.

در مرحله ی آخر دندان به یکی از روش های زیر پر می شود:

  • طلا: پر کردن با مواد پر کننده از جنس طلا محکم و غیر خورنده است و می تواند تا ۱۵ سال کارایی داشته باشند به علاوه به عقیده برخی از مردم ظاهر زیباتری دارد ولی هزینه پر کردن به وسیله طلا ۱۰ برابر بیشتر از پر کردن به وسیله آمالگام نقره است.
  • آمالگام نقره ای: آمالگام نقره ایی می تواند کیفیتی مشابه جنس طلا ولی با هزینه ایی کمتر داشته باشد اما بسیاری از مردم ظاهر آن را دوست ندارند. همچنین , آمالگام نقره ایی می تواند در اثر انبساط و انقباض نسبت به مواد پر کننده ی دیگر اثراتی چون شکستگی دندان شما را در پی داشته باشد.
پر کردن دندان ها

پر کردن دندان ها

  • کامپوزیت: مواد پر کننده  ی کامپوزیتی به دلیل هم رنگ شدن با رنگ دندان و اینکه مشخص نمی شود دندان شما پر شده است محبوبیت فراوانی دارند. مواد کامپوزیتی همانند مواد فلزی با دوام نیستند و پس از ۵ سال نیاز به تعویض دارند, همچنین آنها نسبت به آمالگام گرانتر  هستند, اگرچه قیمتی همانند طلا ندارند.
پر کردن دندان ها

پر کردن دندان ها

  • مواد سرامیکی: مواد پر کننده سرامیکی اغلب از پرسلن ساخته می شوند و بسیار زیبا و بادوام هستند اما بر روی آنها یک پوشش قرار می دهند زیرا ممکن است که پرسلن پس از مدتی ناهموار شود.
  • آینومترهای شیشه ایی: این مواد معمولا کمتر از ۵ سال عمر میکنند, اما می توانند انتخاب خوبی برای کودکان باشد زیرا دندان آنها هنوز در حال تغییر است. همچنین, آنها می توانند فلوراید تولید کنند, که می تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند.

مشکلات احتمالی پرشدگی دندان ها

دندان پرشده ممکن است حساس شده باشد که معمولا این حساسیت در دندانهایی که با کمک کامپوزیتها پر می شوند شایع تر است اما دندانهای پرشده با آمالگام هم ممکن است به فشار، گرما، سرما یا شیرینی حساس باشند. این حساسیت در بیشتر مواقع طی یک تا دو هفته بعد از ترمیم دندان برطرف می شود اما اگر حساسیت شدید دندان بیش از این طول کشد، باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

خوشبینانه ترین طول عمر برای پرکردگی آمالگام، ۱۵سال در نظر گرفته شده است اما اتفاق های مختلفی ممکن است برای یک پرکردگی دندانی بیفتد پس لازم است دندان های پرشده مرتبا معاینه شوند.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است رخ دهد می توان به شکستگی یا ترک خوردگی پرکردگی یا نشت داشتن پرشدگی به خاطر فاصله گرفتن از دیواره دندان اشاره کرد.

پر کردن دندان ها

پر کردن دندان ها

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت