بیماری لثه، بارداری و کودک شما
19 اردیبهشت ماه 1402
باورهای نادرست در مورد درمان ریشه!
2 خرداد ماه 1402

اغلب از ما در مورد خطرات و عوارض درمان ارتودنسی سؤال می شود و گرچه این درمان به هیچ عنوان خطرناک نیست، اما مانند هر مداخله دیگری، عوارض جانبی جزئی برای بدن شما دارد.

برای کودکان و افراد بزرگسال، باید گزینه های درمانی مختلف در نظر گرفته شوند، زیرا داشتن اطلاعات برای سنجش خطرات و مزایای درمان قبل از تصمیم گیری مهم است.

ارتودنتیست های متخصص و دندانپزشکان مجرب بهترین موقعیت را دارند که با در نظر گرفتن شرایط فردی هر بیمار با او درمورد خطراتی که ممکن است با آنها مواجه شود صحبت کنند. ما می توانیم به شما کمک کنیم.

ناراحتی خفیف- دندان درد

هنگامی که برای نخستین بار درمان با بریس ها یا اینویزیلاین را شروع می کنید، ممکن است تا وقتی که دهان شما به تجهیزات ارتودنسی عادت می کند و حرکت دندان ها آغاز می شود، کمی ناراحتی خفیف را تجربه کنید. این ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه درد هر فرد و درمان تجویز شده بستگی دارد.

خراش و زخم

در شروع درمان ارتودنسی، نسبتاً معمول است که مقداری خراش و زخم های کوچک را داخل دهان خود احساس کنید، بخصوص اگر از یک ابزار نصب شده مانند بریس استفاده می کنید. این معمولاً فقط به مدت چند روز اتفاق می افتد، تا زمانی که دهان شما به شکل آن عادت کند.

از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان

دمینرالیزیشن یا از بین رفتن مواد معدنی سطح مینای دندان، شرایطی است که تحت آن مینای دندان ها دچار فرسایش می شود، این امر می تواند در طول درمان ارتودنسی رخ دهد، بویژه با ابزارهای ثابت مانند بریس ها. این اتفاق در درجه اول به دلیل مصرف قند رخ می دهد، که فرآیند پوسیدگی در مینای دندان را آغاز می کند. دمینرالیزیشن اگر رها شود تا پیشرفت کند، به مرور زمان می تواند منجر به ایجاد حفره و پوسیدگی دندان شود که به صورت لکه های سفید یا زرد روی دندان ها ظاهر می شود.

با این حال، ما مرتباً دندان های شما را از نظر علائم دمینرالیزیشن مینا و ایجاد حفره ها بررسی خواهیم کرد تا زودتر درمان شوند. بعلاوه چند کار وجود دارند که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید، از جمله اجتناب از مصرف قند زیاد در رژیم غذایی خود. و اطمینان از دو مرتبه مسواک زدن در طول روز.

خطرات ارتودنسی

خطرات ارتودنسی

عفونت لثه

همه ما می دانیم که حفظ بهداشت دهان و دندان برای همه افراد مهم است، اما اگر تحت هر نوع درمان ارتودنسی قرار می گیرید، اهمیت ویژه ای دارد. بهداشت نامناسب دهان و دندان می تواند منجر به بروز ژنژیویت (التهاب لثه) و عفونت لثه شود که می توانند حرکت دندان های شما را آهسته کنند- اگر از ابزارهای ارتودنسی استفاده می کنید، به این معنا است که درمان شما بیشتر طول خواهد کشید. در برخی موارد، عفونت می تواند باعث بروز آسیب جبران ناپذیری به بافت هایی شود که از دندان های شما حمایت می کنند.

اطمینان حاصل کنید که یک رعایت روتین بهداشت دهان و دندان را حفظ می کنید و راهنمایی های متخصص ارتودنسی خود را برای جلوگیری از عفونت لثه دنبال می کنید. پاکسازی های تخصصی منظم توسط دندانپزشک شما نیز کمک کننده خواهد بود.

تحلیل ریشه (کوتاه شدن ریشه)

تحلیل، ریشه کوتاه شدن ریشه در طول دوره استفاده از بریس ها است. در برخی از بیماران نمی توان آن را به عنوان چیزی بیشتر از تیره شدن جزئی نوک ریشه دندان مشاهده کرد. این معمولاً منجر به بروز هیچ مشکل طولانی مدتی برای آن دندان ها نخواهد شد. در برخی از بیماران یک وضعیت نادر ایجاد می شود که در آن نیمی یا بیشتر از ریشه کوتاه می شود. این می تواند تأثیر قابل توجهی روی سلامت طولانی مدت و ثبات دندان های آسیب دیده داشته باشد. مشخص است که بریس ها در طول یک دوره زمانی طولانی (یعنی بیشتر از 2 تا 3 سال) احتمال تحلیل ریشه را افزایش خواهند داد. متخصصین ارتودنسی تصاویر رادیوگرافی پانورامیک را در اوایل، اواسط و انتهای درمان برای تعیین اینکه آیا تحلیل ریشه در طول درمان رخ داده است، می گیرند.

سلامت دندان ها

از آنجا که درمان ارتودنسی دندان های شما را جابجا می کند، برخی از بیماری هایی که از قبل وجود داشته اند مانند خشکی دهان یا تروما، ممکن است با استفاده از ابزار ارتودنسی تشدید شوند. این حرکتی که دندان در طول درمان متحمل می شوند ممکن است باعث تشدید بیشتر دندان ها شود. گرچه بسیار نادر است، اما این اتفاق ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان ها یا نیاز به درمان ریشه شود.

انکیلوز

یکی دیگر از عوارض نادر اما جدی که در حین درمان با بریس ها ممکن است بروز پیدا کند، نکیلوز است. انکیلوز جوش خوردن ریشه دندان با استخوان است. اگر یک دندان به استخوان فک زیرین جوش خورده باشد، بریس ها قادر به حرکت دندان نخواهند بود. در واقع، همه دندان های اطراف شروع به حرکت در اطراف دندان انکیلوز شده خواهند کرد. این یک عارضه جدی است که اجازه نمی دهد دندان ها و بایت به درستی تنظیم شوند. سابقه تروما که در آن دندان به طور کامل از دهان خارج شده و توسط دندانپزشک شما دوباره کاشته شده است، دارای میزان بالایی از احتمال انکیلوز شدن است. پیش بینی اینکه آیا دندان قبل از بریس ها انکیلوز شده است یا خیر، می تواند دشوار باشد. تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس و معاینه بالینی ممکن است تشخیص انکیلوز را تنها در شرایط خاصی ممکن سازند.

خطرات ارتودنسی

خطرات ارتودنسی

اینوزیلاین گزینه ای بهتر

درمان ارتودنسی با استفاده از اینویزیلاین ظریف تر است، بسیار راحت تر است و نتایج سریع تری ارائه می دهد. الاینرهای اینویزیلاین باعث می شوند رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان آسان تر شود، و در نتیجه خطر بروز مشکلات احتمالی کاهش یابد. همچنین دندان هایی که در یک راستا قرار دارند، می توانند مشکلاتی را که می توانند ناشی از بایت نامناسب، مشکلات گفتاری یا جویدن، مشکلات فک و افزایش فرسایش مینای دندان باشند، را کاهش دهند. اینویزیلاین به طور مؤثر تمام این مسائل ارتودنتیک را برطرف می کند، بنابراین شما اعتماد به نفس یک لبخند عالی را خواهید داشت و احتمال بهبود سلامت دهان را افزایش می دهید.

علاوه بر این، اکثر قریب به اتفاق خطرات مرتبط با بهداشت دهان و دندان و شرایط مربوط به بریس های سنتی وجود نخواهند داشت. همین امروز با ارتودنتیست یا دندانپزشک خود درباره اینویزیلاین صحبت کنید. آنها به شما توصیه خواهند کرد که آیا این محصول برای شما مناسب است یا خیر.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت