اصلاح طرح لبخند
18 بهمن ماه 1394
دندان قروچه
2 اسفند ماه 1394

لامینت یا ونیر دندان لایه‌ ای نازک از مواد همرنگ دندان است که برای بهبود دندان از نظر رنگ و اندازه و شکل کلی و ایجاد فرم طبیعی دندان استفاده می شود. این ماده دارای قابلیت انعطاف و قدرت قابل مقایسه با مینای طبیعی دندان می باشد.لامینت از ترکیب چند لایه ی نازک سرامیکی مناسب جهت جایگزینی مینای دندان و یک لایه ی چسب تشکیل شده است. بر خلاف دندان های طبیعی که تحت تاثیر سیگار و نوشیدنی هایی چون چای و قهوه قرار می گیرند، لامینت ها به خاطر ساخته شدن از مواد با تکنولوژی بالا، نسبت به سیگار و چای و قهوه مقاوم هستند.

 به منظور استفاده از ونیر برای دندان ، مقدار بسیار کمی از مینای اصلی دندان (معمولا کمتر از یک میلیمتر) باید برداشته شود زیرا این حذف مینای دندان به منظور ایجاد فضای مناسب جهت استفاده از ونیر ضروری می باشد و متعاقب آن عملکرد دندان طبیعی در حالی که ظاهری زیبا و حتی بهتر از دندان طبیعی دارد، به آن بازگردانده می شود.

لامینت یا ونیر دندان

لامینت یا ونیر دندان

پیوند بین دندان اصلی و روکش ونیربسیار مهم و حیاتی است زیرا نه تنها به کمال زیبایی مورد نظرما کمک می کند، بلکه یک پیوند قوی برای عملکرد هر چه بهتر لامینت فراهم خواهد کرد؛ به این منظور رزین های حساس به نور را بین دندان اصلی و لامینت قرار می دهند و سپس با استفاده از نور مخصوص آن را سخت می کنند.

روکش های لامینت یک گزینه بسیار موفق در بسیاری از مشکلات دندانی از جمله تغییرنگ و تغییر شکل است.به علاوه لامینت یک انتخاب مناسب برای دندان های شکسته و فاصله های بین دندانی و برخی تغییرات موقعیتی دندان می باشد. برخی از لکه های دندان با روش سفید کردن دندان (Bleaching) از بین نمی روند که در چنین شرایطی استفاده از لامینت بهترین راهکار می باشد.

لامینت یا ونیر دندان

لامینت یا ونیر دندان

استفاده ازلامینت برای همه ی بیماران مناسب نمی باشد زیرا لامینت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد پس این نکته  بسیار اهمیت دارد که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان باشد. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می‌شود زیرا در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لامینت وارد می‌کند که با گذشت زمان منجر به شکستن لامینت می‌شود.

به طور کلی لامینت ها 2 نوع می باشند:

  1. سرامیکی(روش غیر مستقیم)
  2. کامپوزیتی(روش مستقیم)

لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لامینت های کامپوزیتی دارند و ثبات رنگ هم در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند با این حال، مزیت اصلی لامینت های کامپوزیتی نسبت به لامینت‌های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.

لامینت یا ونیر دندان

لامینت یا ونیر دندان

مراحل استفاده از لامینت ها شامل 3 مرحله می باشد:

  1. تشخیص و مشاوره توسط دندانپزشک: در اولین قدم بیمار انتظارات خود را پس از استفاده از لامینت به پزشک خود یادآور می شود و دندانپزشک هم با معاینات لازمه امکان انجام لامینت را برای دندان بیمار بررسی می کند. به علاوه طی این مرحله عکس های لازم از دندان با اشعه ایکس و قالب گیری انجام می شود.
  2. آماده سازی: برای آماده سازی دندان برای قرار دادن انواع لامینت دندان بر روی آن، دندانپزشک در این مرحله تقریبا 2/1 میلی متر از مینای دندان را از سطح آن جدا می کند که معادل ضخامتی از لامینت است که روی سطح دندان اضافه می شود. سپس، دندانپزشک از دندان شما قالب می گیرد و این قالب به آزمایشگاه دندان ارسال می شود که انواع ونیردندان (سرامیکی و کامپوزیتی) را بسته به نظر بیمار و تجویز پزشک خواهند ساخت.
  3. باندینگ: قبل از اینکه ونیر دندان به صورت دائمی روی دندان قرار بگیرد، دندانپزشک به صورت موقتی آن را روی دندان قرار می دهد تا رنگ و انطباق آن با دندان را بررسی کند. رنگ ونیر دندان را می توان با رنگ سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. سپس، برای آماده سازی دندان برای قرار دادن لامینت دندان، دندان تمیز، براق و برش داده می شود که باعث زبر شدن دندان به منظور انجام باندینگ قدرتمند بر روی دندان می شود. یک سیمان مخصوص بر روی ونیر مصرف می شود که وقتی این سیمان به خوبی روی دندان قرار داده شد، دندانپزشک یک پرتو نور مخصوص را روی ونیر دندان مورد استفاده قرار می دهد که مواد شیمایی سیمان را فعال سازی می کند و باعث می شود که سیمان به سرعت به عمل آید یا سفت شود. مراحل پایانی شامل جداسازی هر گونه سیمان اضافی، ارزیابی روی هم قرار گیری دندان ها و انجام هر گونه تنظیمات نهایی بر روی لامینیت دندان در صورت ضرورت می شود.
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت