مشکلات اورژانسی احتمالی با کشیدن دندان در افراد دیابتی
30 مرداد ماه 1400
تحلیل دندان چیست و چرا اتفاق می افتد؟
15 شهریور ماه 1400

اگر شما هم دندانی دارید که ساییده شده، ترک خورده، یا لب پر شده است، به احتمال زیاد دندانپزشک شما قرار دادن روکش دندان روی آن را به شما پیشنهاد خواهد داد. یک روکش به حفظ اندازه، استحکام، شکل، و ظاهر دندان شما کمک خواهد کرد و از یک ماده یا ترکیب چند ماده ساخته خواهد شد- یکی از گزینه های شناخته شده زیرکونیا می باشد. هنگام انتخاب موادی که برای شما مناسب هستند، احتمالاً بخواهید عوامل متعددی را مد نظر قرار دهید از جمله قابل مشاهده بودن دندان، هزینه، استحکام، و نیز چگونه به نظر رسیدن آن. اگر فکر می کنید زیرکونیا ممکن است برای دندان آسیب دیده شما بهتر باشد، ما در این مقاله برای شما راجع به مزایا و معایب آن خواهیم گفت تا مطمئن شوید در نهایت روکشی خواهید داشت که باعث خواهد شد لبخند بزنید.

روکش دندان چیست؟

بر اساس انجمن دندانپزشکان آمریکا، روکش های دندانی قبل از سال 200 پس از میلاد مسیح تاکنون وجود داشته اند. بسیار متشکریم از ایتالیایی های قدیم (به طور دقیق اتروسکی ها)، برای تعهد آنها در ترمیم دندان های شکسته یا فرسوده. اما شما احتمالاً در اینجا به دنبال اقدامات دندانپزشکی 1820 سال پیش نیستید، بنابراین ما به سرعت چند سال دیگر به جلو می رویم.

در گذشته های نه چندان دور، آلیاژهای طلا و دیگر فلزات انتخاب هایی شناخته شده برای کاربرد در ساخت روکش های دندانی بوده اند. این فلزات به اندازه کافی محکم و مقاوم هستند تا در برابر نیروهای ناشی از جویدن مقاومت کنند، اما آنها چندان هم شبیه دندان ها به نظر نمی رسند. روکش های طلا می توانند گزینه هایی گران قیمت تر از گزینه های دیگر باشند که بیشتر شبیه دندان ها به نظر می رسند. با این حال، برای اکثر افراد، گزینه ای که نزدیک ترین شباهت را به دندان های واقعی دارد، بهترین گزینه است.

روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا

چه زمانی روکش ها بیشترین شباهت را به دندان های طبیعی دارند؟

در نهایت، دندانپزشک شورع به استفاده از پرسلن برای ساخت روکش های دندانی کردند تا نزدیک ترین شباهت را از نظر رنگ به دندان های طبیعی داشته باشند، اما نقطه ضعف پرسلن این است که شکننده تر از طلا و گزینه های فلزی دیگر می باشد. گاهی اوقات لب پر می شود، ترک می خورد، یا می شکند. با این حال، زیرکونیا، ماده ای بسیار مقاوم تر و با دوام تر است و از نظر زیبایی نیز به دندان های طبیعی شباهت دارد (این ماده می تواند حتی از دندان های طبیعی نیز مقداری مقاوم تر و با دوام تر باشد).

روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا

زیرکونیا چیست و چه مزایایی دارد؟

زیرکونیا یک سنگ سرامیکی جامد سفید و یکی از چندین ماده جدیدی است که در آنها استحکام فلز با زیبایی و جذابیت دندان- مانند پرسلن ترکیب شده است. و روکش های زیرکونیا پیوسته بهبود داده شده اند تا عملکرد آنها به عنوان روکش دندان ارتقاء یابد.

برخی از مزایای روکش های زیرکونیا عبارتند از:

  • از نظر رنگ شبیه دندان های طبیعی هستند.
  • با دوام هستند.
  • می توانند در مطب دندانپزشک شکل داده شوند و کمتر از مواد دیگر نیاز به آماده سازی دارند، به این معنا که شما می توانید تنها در یک جلسه مراجعه به دندانپزشک روکش خود را دریافت کنید.
  • برای داشتن نتایجی طبیعی تر، زیرکونیا می تواند به صورت لایه لایه در کنار پرسلن استفاده شود.
  • این نوع روکش ها می توانند به دندان های شما چسبانده یا پیوند داده شوند، و برای نیازهای خاص شما گزینه های بیشتری در اختیار دندانپزشک شما قرار دهند.
  • زیرکونیا سازگار با بدن انسان است- موجب بروز هیچ عارضه جانبی در بدن شما نخواهد شد.
روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا

زیرکونیا چه نقاط ضعفی دارد؟

روکش های زیرکونیا نقاط ضعفی دارند که شما باید آنها را مد نظر قرار دهید. گرچه این ماده نسبت به طلا و فلزات دیگر، نزدیک ترین شباهت را به دندان های واقعی دارد، اما بیشتر از دندان های طبیعی مات است (کمتر شفاف می باشد). اگر نیاز است روی یکی از دندان های جلوی دهان شما روکش قرار داده شود، زیرکونیا ممکن است به درخشندگی دندان های دیگر شما به نظر نرسد و کمی متفاوت به نظر برسد. و گرچه استحکام یکی از مزایای متعدد زیرکونیا می باشد، اما مواردی وجود دارند که دندان می تواند کمی بیش از حد قوی باشد. به عنوان مثال، اگر متخصص دندانپزشکی شما می خواهد روکش شما را طوری تنظیم کند که بایت شما یکدست شود یا نیاز است روکش شما را اندکی تراش دهد زیرا شروع به آسیب رساندن به دندان های واقعی شما کرده است- استحکام زیرکونیا می تواند یک نقطه ضعف تلقی شود.

با روکش های زیرکونیا چه نکات بهداشتی را باید رعایت کرد؟

هر ماده ای که شما برای روکش های خود انتخاب کنید، باید بهداشت دهانی خود را برای تمام دندان های خود به خوبی رعایت کنید. حداقل دو مرتبه در طول روز دندان های خود را مسواک بزنید، و برای تمیز کردن بین دندان های خود حداقل روزی یک مرته نخ دندان بکشید، از مسواک های بین دندانی یا واتر فلاسر استفاده کنید، و به فکر استفاده از محصولات کمک کننده دیگر مانند دهانشویه های آنتی میکروبیال و ابزارهای تمیز کننده زبان نیز باشید. برای پاکسازی های منظم نیز به دندانپزشک مراجعه کنید- تا نه تنها دندان های خود را سفید و درخشان و عاری از هر باکتری حفظ کنید، بلکه از سلامت روکش های دندانی و دندان های زیر آنها نیز اطمینان حاصل کنید.

اگر شما دندانی دارید که ساییده شده، ترک خورده، یا لب پر شده است، و می خواهید تصمیم بگیرید که آیا زیرکونیا ماده درستی برای روکش دندان شماست، دندانپزشک می تواند بیشترین کمک را به شما در تصمیم گیری نهایی بکند. خوشبختانه، با این اطلاعات جدید، می توانید با دندانپزشک خود در مورد نیازهای خاص خود، مانند محل دندان آسیب دیده داخل دهان، عملکردی که دندان داخل دهان دارد، هزینه ها، و نیز زیبایی گفتگو گنید که امیدوارید به آن دست پیدا کنید. سپس، با همدیگر قادر خواهید بود تصمیم بگیرید چه ماده ای برای ساخت روکش شما انتخاب شود.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت