عادات مضر دندانی
1 خرداد ماه 1395
پاکت پریودنتال
22 تیر ماه 1395

امروزه دهانشویه‌ ها جزو محصولات بهداشتی پرطرفدار در جوامع مدرن به حساب می آیند. بسیاری از افراد حتی ترجیح می دهند از دهانشویه به جای استفاده از مسواک و نخ دندان استفاده کنند. رایج‌ترین روش‌های کنترل پلاک، روش‌های مکانیکی و شیمیایی است. در میان روش‌های شیمیایی، استفاده از دهان‌شویه‌ها رواج بیشتری دارد.

دهان‌شویه یک محلول آبی غیراستریل است که بیشتر به منظور رفع بوی بد دهان و ضدعفونی کردن، از آن استفاده می‌شود. مسئله ی بسیار مهمی که مطرح است انتخاب و نحوه ی مصرف دهانشویه می باشد به طوری که اشتباه در انتخاب و شیوه مصرف آن می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و حتی باعث افزایش زردی دندان ها و احتمال سرطان دهان شود. به طور کلی انواع دهانشویه ها را می توان به دو دسته درمانی و غیردرمانی تقسیم کرد:

  1. دهانشویه های درمانی: این نوع از دهانشویه ها برای درمان بعضی بیماری ها ازجمله بیماری های لثه(پریودنتال)، منع تجمع پلاک دندانی و … استفاده می شوند. این نوع از دهانشویه ها باید توسط پزشک تجویز شوند زیرا مصرف خودسرانه آنها ممکن است سبب ایجاد عوارض شود. این دهان شویه‌ها حاوی فلوراید هستند و می‌توانند پوسیدگی را در مراحل اولیه متوقف كرده و ترمیم كنند و بعلاوه می توانند از پوسیدگی بقیه دندان ها جلوگیری كنند. به كسانی كه پوسیدگی دندان هایشان به كندی پیشرفت می ‌كند، توصیه می‌شود هفته ای یك بار، دهانشان را با دهان شویه ی حاوی فلوراید بشویند ولی اگر پوسیدگی دندان ها بسیار سریع پیشرفت ‌كند، بد نیست یك شب در میان از این دهان شویه ها استفاده شود.
  2. دهانشویه های غیردرمانی: این گروه از دهانشویه ها بیشتر برای موارد بهداشتی مانند پوشاندن و خنثی کردن بوی بد دهان، کاهش فلور میکروبی دهان، شستن باقی‌مانده مواد غذایی از میان دندان‌ها و لثه و ایجاد طعم و بوی خوش و تازگی در دهان و… به کار می روند و انواع آن ها در بازار قابل دسترس می باشند. این دهانشویه ها می توانند حاوی الکل یا فاقد الکل باشند.
دهانشویه ها

دهانشویه ها

بهتر است از دهان‌ شویه دو نوبت در روز (بعد از صبحانه و قبل از خواب) و بصورت محلول 0.2 درصد استفاده شود و به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در دهان نگه داشته شود. برای تاثیر بهتر دهان‌شویه‌، پس از استفاده‌ کردن از آنها، تا ۳۰ دقیقه از شستن دهان و نوشیدن مایعات باید پرهیز کرد.البته استفاده مرتب و بدون تجویز دندانپزشک دهان‌ شویه کلرهگزیدین ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. کلرهگزیدین طعم خوشایندی ندارد و می‌تواند سبب بروز تغییرات موقتی در حس چشایی شود. به‌ خصوص می تواند سبب تاثیر بر روی طعم شوری شود و موجب بی‌مزه شدن غذا شود که البته تمامی این تغییرات به غلظت کلرهگزیدین بستگی دارد. همچنین کلرهگزیدین موجب پدید آمدن رنگ قهوه‌ای بر روی دندان‌ها و پرکردگی‌های همرنگ دندان و مخاط دهان و زبان می‌شود که البته این تغییر رنگ خارجی بوده و توسط پالیشینگ دندان برطرف می‌شود.

برخی دندانپزشکان به عنوان درمان کمکی برخی از بیماری‌های دهان و دندان و یا به منظور پاکسازی و بهبود پس از جراحی‌های دهان و دندان، دهان ‌شویه‌ های حاوی آب ‌اکسیژنه یا سرم شستشو را تجویز می‌کنند. مصرف درازمدت دهان ‌شویه‌های اکسیژنه موجب تحریک بافت نرم، از دست رفتن کلسیم سطوح دندان ها و ایجاد لکه های سیاه روی زبان می‌شود که گاهی اوقات از آن به عنوان زبان مودار تلقی می کنند.

دهانشویه ها

دهانشویه ها

عوارض احتمالی

بسياري از دهان‌شويه‌ها يعني تقريبا 26 درصد از آنها حاوي الكل هستند كه براي نفوذ به داخل پلاك هاي دندانی و از بين بردن آن ها، به دهان شويه‌ ها اضافه شده است. اما الكل مي‌تواند باعث خشكی داخل دهان شده و در نهايت دهان را بدبو كند. دهان ‌شويه‌ های حاوی الكل همچنين ممكن است خطر ابتلا به سرطان‌های دهان را افزايش دهد. بعضي از تركيبات موجود در خميردندان نيز ممكن است با فلورايد به كار رفته در دهان‌شويه‌ ها واكنش نشان داده و آن را بي اثر كنند به همين دليل بهتر است حداقل بين مسواك زدن و استفاده از دهان‌ شويه نيم ساعت فاصله باشد. تحقيقات نشان داده برخی دهان ‌شويه ‌ها حتی می توانند باعث لك شدن دندان‌ها شوند.

دهانشویه ها

دهانشویه ها

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت