درمان ریشه
7 آذر ماه 1394
اهمیت دندان های شیری
23 آذر ماه 1394

چه چیزی باعث دندان های حساس می شود و چگونه می توان آنها را درمان کرد؟

آيا شما هم دندانهای حساس داريد؟

آيا شما هم دندانهای حساس داريد؟

وقتی که شما دندان های حساس دارید، فعالیت های خاص، مانند مسواک زدن، نخ دندان، خوردن و نوشیدن، می تواند سبب ایجاد جراحت و درد به طور موقت در دندان شما شود. دندان های حساس معمولا در نتیجه مینای دندان آسیب دیده و یا ریشه دندان در معرض آسیب می باشد. با این حال،گاهی اوقات, ناراحتی دندان توسط عوامل دیگر، مانند وجود یک حفره، ترک خوردن دندان و یا یک عارضه جانبی از روش های دندانپزشکی از قبیل سفید کردن دندانها ایجاد می شود.

آيا شما هم دندانهای حساس داريد؟

آيا شما هم دندانهای حساس داريد؟

اگر نگران دندانهای حساس خود هستید, ابتدا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.او می تواند هر علت دندان درد را شناسایی کند و بسته به شرایط توصیه هایی را انجام دهد:

  • خمیر دندان های حساسیت زدا: پس از چند دوره برنامه اجرائی این نتیجه بدست آمد که خمیر دندان های حساسیت زدا می توانند گاهی اوقات درد های مرتبط با دندان های حساس را متوقف کنند.
  • استفاده از فلوراید: دندانپزشک ممکن است به منظور تقویت مینای دندان و کاهش درد درمناطق حساس از دندان های شما فلوراید استفاده کند و حتی استفاده از آن را در خانه به شما توصیه کند.
  • جراحی پیوند لثه: اگر ریشه ی دندان شما بافت لثه ی خود را از دست داده باشد, می توان مقداری از بافت لثه از مکان های دیگر را دهان برداشت وبه قسمت آسیب دیده پیوند داد. این پیوند می تواند از ریشه ی دندان حفاظت کند و حساسیت آن را کاهش دهد.
  • عصب کشی: اگر دندان حساس شما دردهای زیادی ایجاد می کند و هیچ یک از راه ها برای درمان آن موثر نیست, دندانپزشک شما ممکن است عصب کشی را توصیه کند( روش مورد استفاده برای درمان مشکلات در هسته نرم دندان (پالپ دندان))

برای جلوگیری ازبازگشت عوارض دندان های حساس، دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاداتی را به منظور حفظ سلامت دهان و دندان ارائه کند. دو بار مسواک زدن در روز با یک مسواک نرم (soft-bristled toothbrush) و خمیردندان حاوی فلوراید, استفاده روزانه از نخ دندان و اجتناب از شستشوی سخت و شدید دندانها و استفاده ازخمیر دندان های ساینده از جمله این پیشنهادات می باشد.

شما همچنین ممکن است نگران مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی مانند نوشیدنی های گازدار، مرکبات, ماست و… باشید که می توانید هنگام استفاده از آنها از نی استفاده کنید تا از برخورد آنها با دندانها جلوگیری شود. بعلاوه ، نوشیدن شیر یا آب پس از نوشیدنی های اسیدی سبب ایجاد تعادل سطح اسید دهان شما می شود.

کی و چگونه  باید دندان های خود را مسواک بزنیم؟

آيا شما هم دندانهای حساس داريد؟

آيا شما هم دندانهای حساس داريد؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. مسواک زدن باعث حذف ذرات غذا و پلاک– یک فیلم چسبنده حاوی باکتری روی دندان- می شود. بعد از اینکه شما یک وعده غذایی یا میان وعده حاوی قند می خورید، باکتری ها می توانند اسیدهایی که به مینای دندان حمله می کند را آزاد کنند. حملات مکرر می تواند باعث شکسته شدن مینای دندان و ایجاد حفره شود.

در انتخاب زمان مناسب برای مسواک زدن دندان ها، باید رژیم غذایی خود را نیز در نظر بگیرید. اگر شما غذا و یا نوشیدنی اسیدی خورده اید، از مسواک زدن دندان های خود حداقل تا30 دقیقه پس از استفاده اجتناب کنید زیرا این اسیدها باعث تضعیف مینای دندان می شود و بلافاصله مسواک زدن، می تواند باعث نابودی مینای دندان شود. بهتر است پیش از مصرف نوشیدنی های اسیدی و گازدار مسواک بزنید.

علاوه بر مسواک زدن، انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند:

  • استفاده از نخ دندان بصورت روزانه
  • داشتن یک رژیم غذایی سالم ودارای حدود بین وعده های غذایی و تنقلات
  • تعویض مسواک هر سه تا چهار ماه یکبار
  • برنامه معاینات منظم دندانپزشکی
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت