آيا شما هم دندانهای حساس داريد؟
15 آذر ماه 1394
سفید کردن دندان ها
1 دی ماه 1394

دندانهای شیری برای ما اهمیت زیادی دارند مثل:
1- خوردن
2- لبخند زدن
3- صحبت کردن
4- هدایت دندان های دائمی به محل مناسبشان

اهمیت دندان های شیری

اهمیت دندان های شیری

برخی از والدین هنوز بر این باورند که دندانهای شیری اهمیتی ندارند زیرا می افتند و دندان های دائمی جایگزین آنها می شود. با این حال، علاوه بر اهمیت آشکار دندان های شیری برای غذا خوردن،داشتن ظاهری زیبا و گفتار صحیح ، داشتن دندانهای شیری سالم به منظور هدایت دندان های دائمی که زیر آنها را درحال رشد هستند ، به موقعیت صحیح خود ضروری می باشد. دندان مولر شیری ، معمولا آخرین دندان شیری است که می افتد ومعمولا تا حدود سن 12 سالگی توسط جانشینان دائم خود جایگزین نمی شود.
اهمال در نگهداری از دندانهای شیری و زود از دست دادن آنها می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. پوسیدگی دندان های شیری در یک کودک خردسال می تواند به سرعت منجر به درد و عفونت (آبسه) شود و، به دلیل سن پائین بیمار، درمان می تواند مشکل باشد و ممکن است درمان نیاز به بیهوشی عمومی پیدا کند – روشی که بدون خطر نیست. اگر با توجه به خاطر پوسیدگی شدید، دندان های مولر شیری یک کودک را بکشیم ، راهنمای دندان های دائمی برای قرارگیری در مکان مناسب از بین می رود و سبب کاهش فضای مناسب برای دندان دائمی می شود که می تواند نتیجه ی ازدحام یا بی نظمی دندان های دائمی را در پی داشته باشد.
بسیاری از مطالعات نشان می دهد که خطر پوسیدگی دندان های دائمی در افرادی که در کودکی پوسیدگی دندان های شیری را تجربه کرده اند، بیشتر از افرادی است که این تجربه را در کودکی نداشته اند؛ پس باید والدین و سرپرستان ایجاد عادات خوب دهان و دندان در کودکان (به عنوان مثال غذا خوردن سالم و مسواک زدن در روز) را از سنین پایین و از زمانی که اولین دندان ظاهر می شود، در نظر بگیرند.
راهنمایی های عملی:
1- میزان قند غذای کودک را با کم و زیاد کردن میزان شکر آن کنترل کنید.
2- شیر و آب بهترین نوشیدنی برای کودکان می باشند و شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد است. اگر تغذیه از شیر مادرامکان پذیر نمی باشد، یک فرمول غذایی مناسب غنی شده با آهن برای نوزاد مناسب می باشد. شیر گاو برای نوزادان کمتر از 1 سال توصیه نمی شود اما یک نوشیدنی مناسب برای نوزادان بزرگتر است. شیرمنبعی سرشار از کلسیم برای رشد دندان ها و استخوان ها محسوب می شود.
3- برای کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند، شیر سویا یک جایگزین مناسب می تواند باشد زیرا شیر بدون شکر است و مانع پوسیدگی دندان ها می شود البته نباید بیشتر از یک بطری در طول روز استفاده شود. شیر سویا باید به عنوان یک “خوراک” و نه به عنوان یک نوشیدنی استفاده شود.
4- نوشابه های گازدار و نوشیدنی های رژیمی باعث اثرات تخریبی برمینای دندان می شوند و هیچ ارزش غذایی ندارند.
همچنین مهم است که کودکان اولین بازدید دندانی خود را قبل از درآمدن همه دندانهای شیری انجام دهند که قبل از سن 2 سالگی مناسب می باشد.

اهمیت دندان های شیری

اهمیت دندان های شیری

تمیز کردن دندان های کودکان
از تولد تا 2 سالگی
شما می توانید تمیز کردن دندان های نوزاد خود را با ظهور اولین دندان انجام دهید که باید مسواک زدن در ابتدا با یک مسواک نرم و آب انجام شود.
از خمیر دندان استفاده نکنید شاید در ابتدا سخت باشد اما به مرور کودک به آن عادت پیدا خواهد کرد. تمیزکردن دندان های نوزاد به منظور محافظت آنها در برابر پوسیدگی دندان بسیار اهمیت دارد.
از 2 تا 7 سالگی
شما می توانید استفاده از خمیر دندان را از سن 2 سالگی شروع کنید اما تنها مقدار کمی به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. والدین باید برروزی 2 بار مسواک زدن کودکان نظارت کنند که یک وعده آن قبل از خواب و وعده دیگر آن باید در طول روز باشد.

اهمیت دندان های شیری

اهمیت دندان های شیری

کودکان زیر هفت سال همانند سایر امور خود در مسواک زدن دندان های خود هم به کمک والدین نیاز دارند تا آن را به نحو احسن انجام دهند.توجه کنید که کودک هرگز پس از مسواک زدن ، دهان خود را شستشو ندهد و فقط آب دهان را خارج کند و بعلاوه مراقب باشد کودک خمیر دندان را نخورد.
مسواک زدن صحیح کودک باید 2 تا 3 دقیقه به طول بینجامد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت