چرا روز سوم پس از جراحی دندان عقل بدترین روز است؟
6 اردیبهشت ماه 1403
آیا تا به حال به مسواک زدن در رختخواب فکر کرده اید؟
28 اردیبهشت ماه 1403

آبسه لثه دقیقاً چیست؟

آبسه لثه که به آن آبسه پریودنتال نیز گفته می شود، مجموعه ای موضعی از چرک است که در بافت های اطراف دندان ایجاد می شود. این نشان دهنده وجود عفونت بین دندان و لثه است.

آبسه لثه زمانی ایجاد می شود که باکتری ها وارد لایه های داخلی دندان یا پاکت های پریودنتال اطراف ریشه شوند. بدن با التهاب پاسخ می دهد و مایع آلوده را در یک منطقه کوچک جمع می کند. چرک شفاف تا زرد مایل به زرد تشکیل می شود که به بافت های لثه فشار وارد می کند و اساساً یک تاول متورم تشکیل می دهد.

آبسه ها اغلب از بیماری پیشرفته لثه به وجود می آیند. با این حال، آنها همچنین می توانند ناشی از موارد زیر باشند:

 • پوسیدگی شدید دندان و حفره هایی که به پالپ می رسند
 • ترک ها یا لب پر شدگی ها در مینای دندان که امکان ورود باکتری ها را فراهم می کنند
 • ضربه ناشی از دندان قروچه شدید
 • قرار گرفتن اشیاء خارجی در زیر خط لثه که باعث تحریک می شوند
 • اقدامات قبلی دندانپزشکی

آبسه لثه باعث درد ضربان دار، تورم، قرمزی و حساسیت در ناحیه آسیب دیده می شود. همچنین ممکن است حساسیت به سرما یا گرما، بوی بد دهان و طعم ناخوشایند را تجربه کنید. به طور کلی با گسترش عفونت، تب، تورم غدد لنفاوی و احساس ناخوشی می توانند رخ دهند.

در صورت عدم درمان، باکتری می تواند به بافت اطراف ریشه دندان و استخوان فک آسیب وارد کند. در نهایت این می تواند منجر به از دست دادن دندان و سایر عوارض دندانی شود. مراجعه فوری به دندانپزشک بسیار مهم است.

 

آبسه لثه دقیقاً چیست؟

آبسه لثه دقیقاً چیست؟

چرا نباید خودم آن را تخلیه کنم؟

ممکن است به این موضوع فکر کنید – اگر فقط یک پاکت چرک جمع شده است، چرا به سادگی یک سوزن استریل شده را به لثه متورم فرو نکنم و خودم عفونت را تخلیه نکنم؟

این امر به دلایل متعددی به شدت ممنوع است:

شما عفونت را پخش خواهید کرد.

فرو بردن کورکورانه یک سوزن به داخل بافت لثه خطر هل دادن باکتری ها به عمق لثه و ورود میکروب های جدید را به همراه دارد. این می تواند به جای بهبود عفونت، به سرعت آن را بدتر کند.

هر چرکی که در پاکت باقی می ماند نیز به تقویت عفونت ادامه می دهد. بنابراین یک تخلیه ساده هیچ کمکی به درمان مشکل اساسی نمی کند.

تخلیه کامل آن دشوار است.

تخلیه کامل آبسه به تنهایی بدون ابزار و دید مناسب می تواند چالش برانگیز باشد. دندانپزشکان از بی حسی موضعی استفاده می کنند تا بتوانند ناحیه مورد نظر را باز کنند و به طور کامل پاکت عفونت را بدون درد خارج کنند.

هر چرکی که پس از تلاش برای تخلیه خانگی باقی می ماند همچنان باعث تورم، درد و سایر علائم می شود.

ممکن است به دندان و لثه آسیب برساند.

قرار دادن تند سوزن خطر آسیب به ریشه دندان یا بافت لثه را به همراه دارد. این می تواند منجر به بروز مشکلات دندانی و عفونت اضافی شود.

عوارض جدی می توانند ایجاد شوند.

اگر عفونت گسترش یابد، می تواند به یک آبسه دندانی شدید یا ضایعه کیستیک تبدیل شود که عمیق تر از لثه ها پیش می رود. این ممکن است در نهایت به کشیدن دندان نیاز داشته باشد.

همچنین خطر پیشرفت عفونت و تبدیل آن به سلولیت صورت وجود دارد، یک عفونت باکتریایی پوستی که باعث تورم شدید صورت و گردن می شود.

مشکل واقعی را پنهان می کند.

تخلیه مکرر چرک از آبسه به طور موقت درد را تسکین می دهد. اما از درمان مناسب بیماری زمینه ای لثه که باعث عفونت می شود جلوگیری می کند.

این یک حس کاذب بوجود می آورد که مشکل حل شده است در حالی که اجازه می دهد وضعیت در طول زمان بدتر شود. منجر به تأخیر در درمان قطعی دندان می شود.

چرا نباید خودم آن را تخلیه کنم؟

چرا نباید خودم آن را تخلیه کنم؟

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های اورژانسی دندانپزشکی باشیم؟

اکثر آبسه های لثه می توانند یک یا دو روز برای مراجعه به دندانپزشک صبر کنند. با این حال، در صورت بروز هر یک از موارد زیر، فوراً به دنبال مراقبت های اورژانسی دندانپزشکی باشید:

 • تورم صورت یا گردن
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • درد ضربان دار شدید که با داروهای بدون نسخه کنترل نمی شود
 • تب بیشتر از 100 درجه فارنهایت

اینها می توانند نشان دهند که عفونت به سرعت در حال پیشرفت است و ممکن است به مراقبت های بیمارستانی نیاز داشته باشد.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

به جای تخلیه با سوزن خانگی، دندانپزشک شما برای درمان آبسه لثه از تکنیک های تخصصی ایمن استفاده می کند:

درمان کانال ریشه

اگر آبسه در اطراف نوک ریشه موضعی باشد، دندانپزشک شما ممکن است یک درمان ریشه برای برداشتن بافت پالپ عفونی انجام دهد. فضا ضد عفونی و بسته می شود تا از عفونت بیشتر جلوگیری شود. یک پر کردن یا روکش موقت، درمان را کامل می کند.

جراحی لثه

اگر آبسه در بافت های لثه قرار دارد، ممکن است به عمل فلپ لثه نیاز داشته باشید. دندانپزشک شما لثه ها را بلند می کند تا ناحیه را باز کند و بافت ها و باکتری های آسیب دیده را از بین ببرد. این عفونت عمیق را از بین می برد و به لثه اجازه می دهد دوباره محکم به اطراف دندان بچسبد.

داروها

اغلب برای کنترل عفونت دهانشویه آنتی باکتریال و آنتی بیوتیک تجویز می شود. داروهای ضد التهابی تورم و ناراحتی را کاهش می دهند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های اورژانسی دندانپزشکی باشیم؟

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های اورژانسی دندانپزشکی باشیم؟

کشیدن دندان

در موارد شدید غیر قابل درمان، ممکن است دندان آسیب دیده کشیده شود. این به طور کامل منبع عفونت را از بین می برد.

تخلیه دندانی

دندانپزشک ممکن است یک سوراخ تخلیه کوچک یا برش در لثه متورم ایجاد کند تا چرک محبوس شده را آزاد کند و فشار را قبل از درمان بیشتر کاهش دهد. برای کنترل درد ابتدا از بی حسی موضعی استفاده می شود.

آیا می توان برای تسکین علائم در منزل کاری انجام داد؟

در حالی که منتظر ویزیت دندانپزشکی خود هستید، می توانید از اقدامات خود مراقبتی برای به حداقل رساندن موقت درد و التهاب ناشی از آبسه استفاده کنید:

 • شستشو با آب نمک – به آرامی آب نمک گرم را در اطراف ناحیه آسیب دیده بچرخانید تا عفونت را از بین ببرید و درد را تسکین دهید.
 • کمپرس سرد – یک کیسه یخ یا پارچه سرد را در قسمت بیرونی گونه خود نزدیک لثه دردناک قرار دهید. این به کاهش تورم کمک می کند.
 • مسکن ها – داروهای ضد التهاب بدون نسخه مانند ایبوپروفن می توانند مقداری تسکین درد را کاهش دهند.
 • داروهای گیاهی – گیاهان ضد میکروب و ضد التهاب مانند روغن مر، میخک و پونه کوهی، در صورت استفاده موضعی روی لثه، ممکن است رشد باکتری ها را مهار کنند.
 • تنظیم رژیم غذایی – به غذاهای نرم و ولرم بچسبید و از غذاهای تند که ممکن است ناحیه دردناک را تحریک کنند اجتناب کنید.

به خاطر داشته باشید که این درمان های خانگی فقط به طور موقت علائم را کاهش می دهند اما مشکل ریشه ای را درمان نمی کنند. آبسه لثه به درمان دندانپزشکی مناسب نیاز دارد. هرگز سعی نکنید خودتان آبسه را تخلیه یا سوراخ کنید، زیرا این امر می تواند عفونت را بدتر کرده و به بافت های اطراف آسیب وارد کند. به سرعت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آیا می توان برای تسکین علائم در منزل کاری انجام داد؟

آیا می توان برای تسکین علائم در منزل کاری انجام داد؟

نکات پیشگیرانه

رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت های منظم تخصصی می تواند به جلوگیری از ایجاد آبسه های دردناک لثه کمک کنند:

 • دندان ها را دو مرتبه در روز مسواک بزنید و یک مرتبه در روز از نخ دندان استفاده کنید تا باکتری های ایجاد کننده پلاک از بین بروند.
 • هر 6 ماه یک مرتبه برای پاکسازی و معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مشکلات را زود تشخیص دهید.
 • هر گونه بیماری لثه را قبل از بدتر شدن سریعاً درمان کنید.
 • از استعمال دخانیات و محصولات تنباکو که خطر عفونت را افزایش می دهند خودداری کنید.
 • شرایط زمینه ای مانند دیابت که احتمال عفونت را افزایش می دهند را کنترل کنید.
 • برای سلامت لثه ها از یک رژیم غذایی متعادل حاوی ویتامین C استفاده کنید و در صورت نیاز از مکمل های تجویز شده استفاده کنید.
 • در مورد هر گونه درد دهان، تورم لثه یا بوی بد دهان به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا به موقع تشخیص داده و درمان شود.

با مراقبت صحیح از دندان ها و لثه ها، می توانید شانس ابتلا به آبسه لثه را کاهش دهید. اما اگر چنین اتفاقی رخ داد، از انجام روش های تخلیه خانگی خودداری کنید. در عوض فوراً برای درمان تخصصی برای رفع عفونت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، آبسه لثه یک پاکت موضعی از چرک است که نشان دهنده عفونت بین لثه و دندان است. گرچه ممکن است وسوسه شوید که خودتان آن را با یک سوزن استریل تخلیه کنید، اما این توصیه نمی شود. انجام این کار باعث گسترش بیشتر عفونت یا ایجاد آسیب می شود. در عوض، در صورت نیاز، برای درمان مناسب مانند روت پلنینگ (تسطیح سطح ریشه)، آنتی بیوتیک یا کشیدن دندان، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به طور موقت تا زمان ویزیت دندانپزشکی از شستشو با آب نمک، کمپرس سرد و مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. رعایت بهداشت روزانه خوب دندان ها و انجام منظم پاکسازی و معاینات تخصصی در وهله اول می توانند به جلوگیری از ایجاد آبسه های دردناک لثه کمک کنند.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت
مشاوره دندانپزشکی
نیاز به مشاوره دندانپزشکی دارید؟
سوال خود را با ما مطرح کنید
در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود