آیا در طول بارداری می توان پاکسازی تخصصی دندان انجام داد؟
14 آبان ماه 1402
هیدراته کردن مجدد دندان ها بعد از سفید کردن آنها
20 آذر ماه 1402

در این نوشته می خوانید:

جرم دندان چیست؟

جرم دندان که به عنوان تارتار نیز شناخته می شود، نوعی پلاک دندانی سخت شده است که روی دندان ها ایجاد می شود. جرم دندان در نتیجه ترکیب مواد معدنی موجود در بزاق با رسوبات پلاک و متبلور شدن به شکل یک ماده سخت و کلسیفیه شده بوجود می آید که محکم به سطح دندان ها می چسبد. بر خلاف پلاک های نرمی که می توانید آنها را پاک کنید، جرم ها به طور دائم به دندان ها چسبیده اند و به برداشتن تخصصی نیاز دارند.

با گذشت زمان، جرم ها در شکاف های کوچک، در امتداد خط لثه و در مناطقی که به سختی قابل دسترسی هستند و به درستی تمیز نشده اند، انباشته می شوند. این رسوب کلسیفیه گچی و ساینده است. همانطور که پلاک ها و باکتری های بیشتری به رسوب های موجود می چسبند، این امر منجر به تحریک و التهاب لثه ها می شود. زدودن جرم برای جلوگیری از بدتر شدن ژنژیویت و تبدیل آن به بیماری پیشرفته پریودنتال مهم است.

جرم دندان چگونه تشکیل می شود؟

جرم دندان از طریق فرآیند زیر گسترش می یابد:

 • باکتری های پلاک داخل دهان، به عنوان محصول جانبی متابولیسم قندها و نشاسته در رژیم غذایی، اسیدها را تولید می کنند. این امر مینای دندان ها را فرسایش می دهد و شیارها و فرو رفتگی های میکروسکوپی ایجاد می کند.
 • پلاک شروع به انباشته شدن در این فرو رفتگی ها و شیارها می کند و محکم می چسبد. پلاک حاوی باکتری، پروتئین و بقایای غذا است.
 • بزاق دندان ها را شستشو می دهد و حاوی نمک های معدنی- به طور عمده فسفات کلسیم- است. این مواد معدنی شروع به کریستال شدن و رسوب در پلاک می کنند.
 • با گذشت زمان، این رسوبات کریستالی سخت می شوند و با پلاک ترکیب می شوند و به توده ای سخت و کلسیفیه شده تبدیل می شوند که با دندان ها جوش می خورند- این جرم است.
 • پلاک بیشتر و بیشتری روی سطح جرم های موجود انباشته می شود و محیط مناسبی را برای تشکیل جرم بیشتر فراهم می کند.
 • سطح ناصاف و متخلخل رسوب، زدودن پلاک را دشوار می کند و مشکل را تشدید می کند.
جرمگیری دندان

جرمگیری دندان

جرم دندان کجا تشکیل می شود؟

جرم دندان تمایل به انباشته شدن در مناطق مشکل آفرین خاصی دارد که در آنها تمیز کردن کامل دشوار است:

 • در امتداد خط لثه جایی که دندان ها به لثه ها می رسند.
 • درون ترک ها، ناصافی ها و شیارهای روی سطوح جونده دندان ها
 • پشت دندان های جلوی فک پایین در نزدیکی دهانه غدد بزاقی
 • در اطراف ترمیم های دندانی مانند پر شدگی، روکش ها و بریس ها
 • در زیر خط لثه جایی که مشاهده نمی شود

جرم زیر لثه، شدیدترین پاسخ التهابی را در بافت های اطراف ایجاد می کند.

آیا می توانم خودم جرم دندان را در منزل برطرف کنم؟

توصیه نمی شود که به تنهایی در منزل اقدام به زدودن جرم کنید. زیرا:

شما نمی توانید جرم زیر لثه ای را به طور کامل حذف کنید.

جرم های زیر لثه ای در زیر لثه ایجاد می شوند که نمی توانید به درستی آنها را ببینید یا به آنها دسترسی پیدا کنید تا آنها را بردارید. با این حال این جرم های پنهان لثه ها را تحریک می کنند و بیشترین مشکلات دندانی را ایجاد می کنند.

ابزارهای ویژه ای مانند کورت، شستشو و جرمگیر اولتراسونیک برای زدودن کامل جرم زیر لثه تا پایین هر پاکت پریودنتال نیاز است. دندانپزشکان تجهیزات و آموزش های تخصصی مورد نیاز برای حذف کامل جرم های بالا و پایین خط لثه را به روشی دقیق دارند.

بدون برداشتن همه رسوبات زیر لثه، التهاب لثه و آسیب پیشرونده پریودنتال ادامه خواهد داشت.

شما در معرض خطر آسیب به مینای دندان قرار دارید.

خراش دادن تصادفی و آسیب دائمی سطح مینای دندان در حین تلاش برای از بین بردن جرم های سطحی با ابزارهای خانگی بسیار آسان است. مینای دندان دوباره رشد نمی کند- زمانی که آسیب ببیند، دندان ها بیشتر مستعد حساسیت، پوسیدگی و تشکیل حفره می شوند.

دندانپزشکان در استفاده از ابزارهای مخصوص حذف جرم کنترل دقیق و مهارت دارند تا از آسیب به مینای دندان ها جلوگیری کنند. نوک های ظریف جرمگیر آنها این امکان را فراهم می آورند تا رسوبات جرم را از بین ببرند و در عین حال مینای دندان را دست نخورده و صاف باقی می گذارند.

تکنیک های خانگی فقط مقادیر کمی رسوب را حذف می کنند.

ممکن است در ابتدا استفاده از اشیاء کند یا خمیر دندان های ساینده در خانه کارساز به نظر برسد، اما این روش ها فقط تکه های ریز و سطحی جرم را از بین می برند. تکه های بزرگ تر روی دندان ها چسبانده می شوند و نمک های معدنی موجود در بزاق به سرعت در عرض چند روز روی آنها بازسازی می شوند.

حتی ابزارهای خراش دهنده مانند پین های دندانی عمدتاً پلاک های دندانی را حذف می کنند نه جرم های محکم چسبیده شده را. بعید است که هر تکه کوچکی از جرم جابجا شده، قبل از کلسیفیکاسیون مجدد، به طور کامل پاک شود.

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان

شما به وسعت کامل مشکل رسیدگی نخواهید کرد.

تشخیص و شناسایی دقیق تمام نواحی انباشته شده جرم روی دندان های خود دشوار است. دندانپزشکان با استفاده از ابزارهای مخصوص تشخیص جرم، کل دهان را به دقت بررسی می کنند. آنها به صورت روشمند هر سطح دندان و زیر لثه را اندازه گیری می کنند تا هر اثری از جرم را از بین ببرند.

بدون معاینه تخصصی، احتمالاً برخی نواحی جرم دار را از دست خواهید داد. این رسوبات به تشدید مشکلات دندانی ادامه خواهند داد. حتی اگر بتوانید به طور موقت مقداری جرم قابل مشاهده را حذف کنید، جرم انباشته شده دست نخورده زیر خط لثه باقی خواهد ماند.

تکنیک های تخصصی حذف جرم

برای از بین بردن ایمن و مؤثر تمام جرم های روی دندان و همچنین زیر لثه، تکنیک ها و ابزارهای مخصوص نیاز هستند:

جرمگیر دستی

جرمگیرهای دندانی با نوک تیز و ریز این امکان را فراهم می کنند تا جرم ها به طور دقیق لب پر شوند و در عین حال از آسیب به سطوح دندان جلوگیری شود. جرمگیرهای پیشرفته دارای دسته های ارگونومیک برای راحتی و کنترل دقیق هستند. دندانپزشک به صورت روشمند هر دندان را در بالا و پایین خط لثه جرمگیری می کند تا سطوح را صاف نگه دارد.

جرمگیرهای اولتراسونیک

این جرمگیرهای مخصوص از ارتعاشات با فرکانس بالا برای کمک به شکستن و سست کردن و از بین بردن رسوبات جرم استفاده می کنند. این امر این امکان را برای دندانپزشک فراهم می کند تا به سرعت و به راحتی تکه های سست شده جرم را حذف کند. جرمگیرهای اولتراسونیک از دستگاه مخصوص برای شستن ذرات استفاده می کنند.

لیزرهای دندانی

لیزرهای پیشرفته دندانی راهی راحت و سریع برای جدا کردن و تبخیر جرم ها ارائه می کنند. انرژی متمرکز لیزر، پیوند جرم های چسبیده به دندان ها را می شکند و به راحتی توسط دندانپزشک حذف می شود. لیزر باکتری ها را نیز از بین می برد.

کورتاژ زیر لثه ای

بعد از زدودن اولیه جرم، دندانپزشک ممکن است کورتاژ زیر لثه ای را انجام دهد تا هر گونه آثار باقی مانده از زیر خط لثه را خارج کند. مجموعه ای از کورت های مخصوص باریک برای تمیز کردن دقیق حتی عمیق ترین پاکت های پریودنتال استفاده می شوند.

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان

فنجان های پولیش لاستیکی

از این ابزار همراه با خمیر پولیش، برای صاف کردن سطوح تمیز شده دندان استفاده می شود. پولیش کردن باعث زدوده شدن هر گونه مینای خراشیده باقی مانده می شود و درخشندگی را به آن باز می گرداند.

با تکنیک های تخصصی زدودن جرم، به سرعت و راحت، بدون هیچ آسیب ماندگاری، می توان دندان ها را به طور کامل از کنار خط لثه تمیز کرد.

خطرات بالقوه در صورت درمان نشدن جرم دندان

اجازه دادن به ایجاد رسوب های زیاد جرم دندان با خطرات قابل توجهی همراه است:

 • افزایش پلاک دندانی: سطح زبر و ناصاف جرم باعث تشدید تجمع پلاک شده و باعث می شود تمیز کردن کم اثر شود. باکتری های دهان به سرعت تکثیر می شوند، و تولید اسید در نزدیکی لثه را افزایش می دهند.
 • هالیتوزیس: ترکیبات فرار گوگردی که از باکتری های روی جرم آزاد می شوند باعث ایجاد بوی نامطبوع دهان می شوند. این با انباشته شدن بیشتر پلاک بدتر می شود.
 • ژنژیویت: جرم باعث تحریک لثه ها می شود، التهاب، قرمزی، تورم و تمایل به خونریزی را تحریک می کند- علائم التهاب لثه. ژنژیویت درمان نشده می تواند منجر به این موارد می شود…
 • پریودنتیت: عفونت مزمن لثه باعث تخریب بافت ها و استخوان های حمایت کننده دندان ها می شود. این “بیماری پریودنتال” پیشرفته در نهایت می توانند منجر به لق شدن دندان ها و از دست دادن دندان شوند.
 • پوسیدگی های دندانی: باقی ماندن پلاک برای مدت زمان طولانی در نزدیکی رسوبات جرم باعث ایجاد حفره، بخصوص در اطراف خط لثه و بین دندان ها می شود.
 • حساسیت دندان: تحلیل رفتن لثه و استخوان اطراف دندان به دلیل پریودنتیت منجر به حساس شدن ریشه ها و قرار گرفتن ریشه دندان مستعد درد در معرض محیط دهان می شود.
 • آبسه ها: عفونت های شدید در لثه و استخوان فک باعث ایجاد آبسه های دردناک می شوند که می توانند گسترش یابند.
 • مشکلات سیستمیک: باکتری های دهانی که از طریق لثه های ملتهب وارد جریان خون می شوند ممکن است به طور بالقوه با سکته مغزی، بیماری قلبی، دیابت و عوارض بارداری ارتباط داشته باشند.

رعایت پاکسازی های تخصصی دندان و حذف جرم برای جلوگیری از چنین مشکلات مضر دهان و دندان و سلامت عمومی ضروری است.

چه زمانی باید یک پاکسازی تخصصی دندان انجام داد؟

پاکسازی تخصصی منظم از انباشته شدن جرم و پلاک بین مراجعات دندانپزشکی جلوگیری می کند:

 • کودکان از زمانی که دندان هایشان بیرون می آیند، باید هر 6 ماه یک مرتبه آنها را تمیز کنند.
 • افراد بزرگسال سالم معمولاً هر 6 ماه یک مرتبه برای سلامت دهان و دندان و به حداقل رساندن انباشته شدن جرم به پاکسازی تخصصی نیاز دارند.
 • افراد مسن به دلیل افزایش انباشته شدن جرم، اغلب از پاکسازی های مکرر، مانند هر 3 تا 4 ماه یک مرتبه، بهره مند می برند.

افرادی که مستعد رسوبات جرمی سنگین تر هستند ممکن است هر 3 ماه یک مرتبه برای کنترل انباشته شدن جرم به تمیز کردن دندان نیاز داشته باشند. همیشه با دندانپزشک خود مشورت کنید، زیرا آنها به بهترین نحو می توانند میزان تشکیل جرم و دفعات تمیز کردن لازم را ارزیابی کنند.

در حالت ایده آل، دندان های شما حداقل دو مرتبه در سال باید به صورت تخصصی توسط دندانپزشک تمیز و معاینه شوند. این فواصل زمانی از انباشته شدن جرم قابل توجه جلوگیری می کنند و در صورت وجود، امکان تشخیص ژنژیویت در مراحل اولیه برگشت پذیر را فراهم می کند.

اگر بلافاصله پس از پاکسازی، متوجه بازگشت جرم دندان شدید، بلافاصله به دندانپزشک خود اطلاع دهید. بازسازی سریع جرم احتمالاً نشان دهنده نیاز به نگهداری مکرر دندان است.

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان

در حین پاکسازی تخصصی دندان چه اتفاقی می افتد؟

مراجعه به دندانپزشک برای زدودن جرم و تمیز کردن منظم دندان ها شامل مراحل زیر است:

 • دندانپزشک ابتدا معاینه کامل دندان ها، لثه ها و دهان شما را برای بررسی پلاک، جرم، پوسیدگی و علائم بیماری دهان انجام می دهد.
 • پلاک سست با استفاده از یک ابزار جرمگیری شبیه به اسکراپر، از تمام سطوح دندان پاک می شود. این مانند یک پاکسازی عمیق فراتر از مسواک زدن معمولی است.
 • سپس رسوبات جرم سخت شده با استفاده از ابزارها و تکنیک های تخصصی دندانپزشکی به دقت از بین می روند. ارتعاشات اولتراسونیک ممکن است به شکستن جرم انباشته شده کمک کند.
 • بایت شما در صورت نیاز بررسی و تنظیم می شود.
 • در صورت لزوم، دندانپزشک ممکن است کورتاژ زیر لثه را برای تمیز کردن عمیق تر زیر لثه انجام دهد.
 • سپس دندان ها صاف و صیقلی می شوند تا مینای خراشیده شده باقی مانده از بین برود و درخشندگی طبیعی آنها بازیابی شود.
 • فلوراید تراپی برای کمک به محافظت در برابر حفره ها اعمال می شود.
 • دندانپزشک شما بر اساس نیازهای خاص شما دستورالعمل های سفارشی مراقبت در منزل- مانند مسواک زدن صحیح، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه را ارائه می دهد.

تمیز کردن منظم دندان، جرم انباشته شده را قبل از اینکه به سلامت دهان و دندان های شما آسیب جدی وارد کند، از بین می برد. زدودن جرم بدون درد و غیر تهاجمی است که توسط یک دندانپزشک متخصص ماهر انجام شود. تمیز کردن فقط 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و دندان های شما را کاملاً تازه و با طراوت می کند.

پرسش های متداول درباره جرم دندان

چگونه می توان از تشکیل سریع جرم پس از زدودن آن جلوگیری کرد؟

 • با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و دهانشویه ضد میکروب برای کاهش تجمع پلاک، بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید.
 • از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید قلع استفاده کنید، زیرا نشان داده شده است که تشکیل جرم را کاهش می دهد.
 • برای جلوگیری از مصرف نشاسته و قند سنگین که باکتری های پلاک را تغذیه می کنند، تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد کنید.
 • از دندانپزشک خود درباره استفاده از سیلانت های دندانی برای صاف کردن شیارها و شکاف های مستعد انباشته شدن جرم سؤال کنید.
 • سیگار را ترک کنید، زیرا این امر به طور قابل توجهی انباشته شدن جرم را بدتر می کند.
 • هر 6 ماه یک مرتبه پاکسازی های برنامه ریزی شده را به سرعت پیگیری کنید.

چرا به نظر می رسد که پس از پاکسازی تخصصی جرم دندان به سرعت شکل می گیرد؟

پس از پاکسازی، مقدار کمی پلاک و مواد معدنی درون حفره های میکروسکوپی و شکاف های مینای دندان باقی می ماند. مواد معدنی بزاق به سرعت روی این بقایای پلاک باقی مانده انباشته و بازسازی می شوند. رعایت دقیق برنامه پاکسازی توصیه شده شما به مبارزه با این روند کمک می کند.

چگونه می توان زدودن جرم را راحت تر کرد؟

 • به دندانپزشک خود اطلاع دهید که حساس هستید تا بتواند مراقبت بیشتری انجام دهد.
 • قبل از انجام این فرایند، درخواست استفاده از ژل ضد حساسیت را بدهید.
 • قبل از پاکسازی، از مصرف تنباکو و کافئین خودداری کنید، زیرا آنها حساسیت را تشدید می کنند.
 • در طول انجام این فرایند نفس عمیق بکشید و عضلات خود را شل کنید.
 • برای کمک به آرامش خود، با هدفون به موسیقی گوش دهید.
 • اگر حساسیت بالایی دارید از دندانپزشک خود درباره استفاده از بی حسی یا اکسید نیتروژن برای آرامبخشی بپرسید.

چرا جرم دندان برای افرادی که بریس دارند بدتر است؟

براکت ها و سیم های بریس های ارتودنسی سطح بیشتری را برای انباشته شدن پلاک و جرم ایجاد می کنند. غذا و ذرات به راحتی توسط بریس ها به دام می افتند. استفاده از تکنیک های تخصصی کشیدن نخ دندان و مسواک زدن برای تمیز کردن مؤثر اطراف بریس ها لازم است، اما رعایت دقیق بهداشت ممکن است دشوار باشد. پاکسازی های تخصصی مکرر کلید کنترل جرم با بریس ها هستند.

آیا برای از بین بردن جرم، لیزرهای دندانی بهتر از جرمگیر هستند؟

لیزرها در شکستن جرم کارآمد هستند، اما نمی توانند تمام رسوبات را به طور فیزیکی خراش دهند و جدا کنند. اکثر دندانپزشکان دریافته اند که استفاده از لیزر همراه با جرمگیرهای دستی و اولتراسونیک برای حذف کامل جرم با حداکثر راحتی بیمار بهترین راهکار است. لیزر جرم ها را سست می کند به گونه ای که ابزارهای دستی می توانند به سرعت و به راحتی همه آثار را از بین ببرند.

نتیجه گیری

در حالی که ممکن است تلاش برای از بین بردن رسوبات انباشته شده روی دندان های در منزل وسوسه انگیز به نظر برسد، اما این کار معمولاً فقط بخش کوچکی از جرم را برطرف می کند و خطر آسیب به مینای دندان های شما را تهدید می کند. درمان نشدن جرم باعث رشد پلاک می شود که به طور بالقوه منجر به التهاب لثه، پوسیدگی دندان و سایر مشکلات سلامت دهان می شود. پاکسازی تخصصی منظم برای از بین بردن ایمن تمام جرم های ایجاد شده در بالا و پایین خط لثه ضروری است. حتماً حداقل دو مرتبه در سال برای سلامت دهان و دندان به طور کامل جرم دندان را از بین ببرید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت