اقدامات لازم پس از کشیدن و جراحی دندان
۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۵
تغییر رنگ لثه ها
۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۵

اقدامات لازم برای حاصل شدن بیشترین درصد موفقیت کاشت دندان شامل اقدامات قبل و بعد از جراحی می باشد که هرچه این توصیه ها بیشتر و کامل تر رعایت شوند رضایت بیشتر و عوارض کمتری را در پی خواهد داشت. اقدامات پیش از جراحی ایمپلنت شامل:

 • معاینه ی کامل پزشکی و مشاوره با پزشک برای حصول اطمینان از سلامت جسمانی بیمار
 • معاینه ی کامل دندانپزشکی و اطمینان از عدم وجود پوسیدگی، التهاب لثه و مشکلات بافت سخت و نرم داخل دهان
 • اطمینان از مطلوب بودن رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار
 • اطمینان از همکاری بیمار با پزشک در تعیین جلسات کنترل
 • تهیه ی رادیوگرافی مناسب از ناحیه بی دندان
 • انتخاب طرح درمان مناسب برای جایگذاری ناحیه ی بی دندانی با مشورت متخصصان
 • انتخاب نوع و سایز مناسب ایمپلنت با توجه به مشاوره های لازم
 • استفاده از داروهای مناسب ضد درد پیش از شروع درمان در صورت نیاز
 • استفاده از داروهای مناسب آنتی بیوتیک پیش از شروع درمان در صورت نیاز
 • استراحت کامل شب قبل از عمل جراحی
 • استفاده از غذای مناسب پیش از جراحی
 • استفاده از دهانشویه پیش از جراحی
مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

پس از انجام جراحی گاهی اوقات تا حدودی ورم در ناحیه جراحی دیده می شود که طبیعی است و به طور معمول پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از عمل کاهش پیدا می کند و در طول ۴ الی ۵ روز آینده کاملا بر طرف می شود. برای جلوگیری از تورم غیر عادی و کاهش آن داروهای استروئیدی برای یک یا دو روز تجویز خواهد شد. به علاوه توصیه می شود که در صورت جراحی وسیع حتما از کمپرس سرد ( کیسه یخ، حوله سرد یا حوله نازکی که به دور یخ پیچیده شده است) از سمت خارجی صورت هر بار به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه با فاصله های زمانی ۵ دقیقه ای فقط در روز جراحی استفاده کنید. بعد از ۷۲ ساعت اگر تورم ادامه داشت می توان در صورت لزوم از کمپرس گرم استفاده کرد.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

معمولا خونریزی پس از ۱۰ دقیقه از بین می رود و به خوبی با اعمال فشار و کمپرس آب سرد و بخیه قابل کنترل است. ترشح بزاق بیشتر و با رنگ صورتی کمرنگ و خونابه کاملا عادی است و نباید با خونریزی تیره تر که دارای لخته است اشتباه گرفته شود.

اولین اقدام پس از کاشت ایمپلنت، بهره گیری از راهکارهایی برای کنترل عفونت و کاهش درد ناشی از جراحی است و بهتر است در هفته اول بعد از جراحی، مراقبت‌های معمول زخم دهان، استفاده از دهان شویه به خصوص دهان شویه‌های ضد عفونی کننده (مانند کلر هگزیدین)، خود داری از جویدن غذا بر روی ایمپلنت‌ها  و مصرف غذاهای نرم، استفاده از داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک، عدم استعمال سیگار و مسواک زدن دندان های دیگر غیر از محل ایمپلنت انجام شود. در طی ۲۴ ساعت اول از خوردن غذاهای سخت و گرم خودداری کنید زیرا موقع جویدن و خوردن ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود. از رژیم غذایی نرم و مایعات حاوی مقادیر لازمی از پروتئین، ویتامین و کلسیم استفاده کنید. در طول فرآیند ترمیم و یکپارچگی استخوانی شما بهترین فرد برای تعیین کیفیت رژیم غذایی خود شما هستید.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

یکی دیگر از مهمترین نکاتی که باید رعایت شود مراجعه ی به موقع جهت خارج کردن بخیه ها می باشد. بعد از باز کردن بخیه ها مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با روش هایی که طی جلسات قبلی توضیح داده شده باید انجام شود. بهتر است مسواک زدن از زمان خروج بخیه ها به مدت ۵ روز به آرامی ولی با روش صحیح انجام شود. پس از خارج کردن بخیه ها ، وضعیت ترمیم ایمپلنت ها به صورت ماهانه کنترل خواهند گردید. پس از طی دوره ۶-۳ ماهه مرحله دوم جراحی به منظور باز نمودن رویه ایمپلنت ها انجام خواهد شد که پس از گذشت ۲-۱ هفته آماده انجام مراحل پروتزی می باشد.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

مراقبت های قبل و بعد از جراحی ایمپلنت

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

رزرو آنلاین نوبت