علت و درمان تبخال دهان
22 اردیبهشت ماه 1398
مراقبت های بعد از درمان ریشه
5 خرداد ماه 1398

بدیهی ترین راهکار برای کاهش هر نوع درد دندانی مراجعه هر چه سریع تر به دندانپزشک است. با این حال اگر نمی توانید خیلی زود به دندانپزشک مراجعه کنید ممکن است مجبور باشید طی این مدت مقداری درد و ناراحتی تحمل کنید. نکاتی که در این مقاله برای شما ذکر خواهیم کرد به شما کمک می کنند تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید درد خود را بکاهید یا آن را تسکین دهید.

قبل از انجام هر کاری …

در طول مدتی که هدف شماره یک شما باید تسکین هر چه سریع تر درد باشد، باید ابتدا به فکر دلیل احتمالی آن باشید. وقتی بدن ما درد را تجربه می کند، در حال ارسال سیگنال هشدار به مغز ما است و اعلام می کند یک مشکل بوجود آمده است. اگر در دهان خود درد دارید، عموماً یک نشانه است که شما مشکلی دارید که باید هر چه سریع تر به آن پرداخته شود.

مشکلات جدی زیادی هستند که می توانند منجر به بروز دردهای دهانی شوند، از جمله پوسیدگی دندان ها، پر شدگی آسیب دیده دندان، شکستگی دندان، عفونت لثه ها یا آبسه دندان. در صورتی که گزینه آخر بروز پیدا کرده باشد، اگر خیلی زود درمان نشود، ممکن است مشکلات جدی بروز یابند. این مشکلات می توانند منجر از دست رفتن دندان و استخوانی شوند که آن را حمایت می کند. در برخی موارد، عفونت های باکتریایی نیز می توانند به دیگر قسمت های بدن منتقل شوند که موجب بستری شدن بیمار یا مشکلات وخیم تر از آن شود. به همین دلایل، در صورت مشاهده این علائم آبسه دندان، مهم است به دنبال درمان های اورژانسی باشید:

  • قرمزی و تورم لثه های
  • تب
  • وجود برآمدگی متورم و قرمز رنگ
  • خونریزی و ترشح چرک
  • درد ضربان دار
  • وجود مزه ناخوشایند یا شور داخل دهان
  • تورم صورت یا فک

علت دردهای دندانی هر چه باشد، مراجعه به دندانپزشک برای معاینه شدن از اهمیت زیادی برخوردار است. همانطور که گفته شد، اگر فکر می کنید درد دندان شما در نتیجه پوسیدگی دندان یا شکستگی آن بروز پیدا کرده است، برای به حداقل رساندن درد تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

دندان درد

دندان درد

دو روش اصلی کاهش درد دندان

به طور کلی، دو روش هستند که می توانند به کاهش درد یا توقف آن کمک کنند. نخستین روش کاهش التهاب است در حالی که دومین روش روی قطع ارسال سیگنال از قسمت آسیب دیده دندان به مغز متمرکز است.

اولین هدف با قرار دادن کیسه آب سرد یا سبزیجات منجمد روی موضع درد حاصل می آید. تنها اطمینان حاصل نمایید که از یک تکه پارچه به عنوان لایه محافظ بین آنها استفاده نمایید، مبادا به طور تصادفی به پوست خود آسیب برسانید.

علاوه بر این، با استفاده از داروهای مسکن ضد التهاب، مانند ایبوپروفن، می توانید تورم را کاهش دهید و از شدت سیگنال های درد بکاهید. در صورت نیاز، داروی خود را بر اساس توضیحات روی آن، تکرار کنید. از مصرف دارو و سپس قطع آن پس از احساس تسکین، یا زمانی که احتمال بازگشت مجدد درد و التهاب وجود دارد، خودداری نمایید.

چهار روش طبیعی برای توقف درد دندان

علاوه بر کیسه آب گرم، یا داروهای OTC، برای کاهش درد راه های طبیعی نیز وجود دارند. این روش ها عبارتند از:

دندان درد

دندان درد

 

محلول آب و نمک

برای پاکسازی عفونت و تسکین موقت درد می توانید دهان خود را با آب گرم شستشو دهید. فقط مراقب باشید حین انجام این کار آب نمک را قورت ندهید.

کیسه آب گرم

با قرار دادن کیسه آب گرم روی صورت خود، می توانید درد و ناراحتی خود را کاهش دهید. اگر کیسه آب گرم در دسترس ندارید، یک جوراب تمیز را با برنج پر کنید و سر باز آن را محکم گره بزنید. سپس آن را داخل مایکروویو قرار دهید و آن را به مدت 2 دقیقه حرارت دهید. سپس از آن مانند کیسه آب گرم استفاده کنید.

دندان درد

دندان درد

 

طب سوزنی

برخی محققان معتقدند طب سوزنی، باعث می شود بدن اندورفین endorphin ترشح کند که می تواند موجب کاهش درد دندان شود. نقاط کلیدی خاصی در بدن وجود دارند که تصور می شود با ناراحتی های دهانی مرتبط باشند. اگر تمایل دارید طب سوزنی را امتحان کنید، در اینترنت راجع به این نقاط بیشتر مطالعه کنید.

دمنوش کیسه ای نعناع

دمنوش کیسه ای نعناع که اصولاً بی خطر تلقی می شود، دارای ویژگی های بی حس کنندگی خفیف است که می تواند درد را برای مدت زمان کوتاهی تسکین دهد. برخی افراد ترجیح می دهند قبل از استفاده، کیسه دمنوش خود را به مدت دو دقیقه داخل فریزر قرار دهند.

دندانپزشک چکار می تواند بکند؟

برای درمان دندان درد خود، دندانپزشک ابتدا سوابق پزشکی شما را مورد بررسی قرار خواهد داد و دهان شما را معاینه خواهد کرد. سپس پرسش هایی راجع به دندان درد شما خواهد پرسید، از جمله اینکه چه زمانی آغاز شده است، محل دقیق آن کجاست، چقدر شدید است، چه چیزی موجب وخیم تر شدن یا کاهش آن می شود. سپس دندانپزشک لثه ها، دندان ها و دیگر قسمت های مرتبط دهان را معاینه خواهد کرد. در صورت نیاز تصاویر رادیوگرافی و دیگر بررسی ها برای تعیین علت دقیق مشکل انجام خواهند شد.

به محضی که دندانپزشک موفق شود علت درد دندان را مشخص نماید، گزینه های موجود درمان را تعیین خواهد نمود. برای پوسیدگی و حفره های دندان ممکن است نیاز باشد دندان پر شود. در صورتی که عصب دندان عفونی شده باشد، نیز ممکن است درمان ریشه (عصب کشی) انجام شود. در صورت عفونی شدن منطقه، برای کاهش التهاب و درد، دندانپزشک در کنار دیگر درمان ها از فوتوتراپی با لیزر سرد استفاده خواهد کرد.

بسته به وخامت مشکل، ممکن است فوراً یا چند روز پس از معاینه، تحت درمان قرار بگیرید. اگر گزینه دوم برای شما تشخیص داده شود، دندانپزشک می تواند برای شما داروی مسکن تجویز نماید که به شما کمک می کند درد را تحمل کنید.

دندان درد

دندان درد

پیشگیری از درد دندان

بهترین راه برای پرداختن به درد دندان، پرهیز از آن است. با مسواک زدن دقیق دندان ها، دو مرتبه در طول روز، و حداقل یک مرتبه کشیدن نخ دندان، می توانید خطر مشکلات دهانی را کاهش دهید. علاوه بر این، باید تغذیه سالمی داشته باشید، از خوردن غذاها و نوشیدنی های چسبناک و حاوی قند باید بپرهیزید. علاوه بر این، باید مراقب باشید از جویدن یخ و اشیاء سفت که موجب شکستن دندان ها می شوند خودداری کنید. نکته پایانی اینکه، برای جرمگیری دندان ها و چکاپ، به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید تا قبل از آنکه مشکلات جزئی شما وخیم شوند آنها را درمان کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت