کاربرد لیزر در دندانپزشکی
1 آبان ماه 1399
آیا پرکردن دندان با آمالگام خطرناک است؟
25 آبان ماه 1399

در سراسر دنیا، افراد به انجام ورزش ها در سطوح حرفه ای و مبتدی مشغول هستند. خواه ورزشکاران به عنوان یک سرگرمی ورزش خود را انجام می دهند، خواه به صورت حرفه ای، سلامت دهان و دندان آنها یکی از عناصر مهم سلامت عمومی آنها است و روی عملکرد ورزشی آنها نیز تأثیر خواهد داشت.

بهداشت بد دهان تأثیر زیادی روی عملکرد ورزشکاران دارد.

افرادی که به طور منظم ورزش می کنند بیشتر احتمال دارد که دچار بیماری های دهان و دندان مانند ساییدگی و پوسیدگی دندان (کرم خوردگی)، زروستومیا (خشکی دهان) و تروما شوند. حفظ بهداشت خوب دهان به بهبود عملکرد کمک می کند و از بروز آسیب ها جلوگیری می کند، به عنوان مثال با استفاده از محافظ دندان در طول ورزش های تماسی.

نظرسنجی که از 399 ورزشکار در طول بازی های المپیک 2012 انجام شد نشان می دهد که:

 • 1/55 درصد پوسیدگی دندان داشتند.
 • 6/44 دردصد از ساییدگی متوسط تا شدید دندانی رنج می بردند.
 • 76 درصد بیماری پریودنتال (لثه) داشتند، از التهاب موضعی گرفته تا التهاب عمومی.
 • بیش از 40 درصد ورزشکاران از سلامت دهان و دندان های خود آزرده بودند: 28 درصد از آنها گزارش داده بودند که این وضعیت کیفیت زندگی آنها را تحت تأثیر قرار داده است و 18 درصد آنها از تأثیر آن روی آموزش و عملکرد خود خبر داده بودند.

“هیچ چیز آزار دهنده تر از این نیست که یک بازیکن یک بازی را به خاطر مشکلی از دست بدهد که قابل پیشگیری بود یا می توانست زودتر درمان شود.”

دندانپزشکی ورزشی

دندانپزشکی ورزشی

ارتقاء دندانپزشکی ورزشی برای نتایج بهتر بهداشت دهان

پزشکی ورزشی به ورزشکاران سالم تر و عملکرد بهتر مربوط می شود. در سال های اخیر، پزشکی ورزشی به یک رشته چند شاخه ای تبدیل شده است که دندانپزشکی ورزشی را به عنوان یک عنصر کلیدی می شناسد. دندانپزشکی ورزشی شاخه ای از دندانپزشکی است که به پیشگیری و درمان بیماری شناسی و آسیب های حفره دهان و سیستم استوماتوگناتیک مربوط به تمرینات ورزشی می پردازد. سیستم استوماتوگناتیک یک ‏سیستم تشریحی و عملکردی است که دندان ها، فک ها، بافت های نرم همراه، عضلات صورت، و مفاصل فکی گیجگاهی (TMJ) را شامل می شود.

ورزشکاران آماتور و کم سن بیشتر در معرض آسیب های دهانی هستند، زیرا ممکن است به اندازه کافی راهنمایی و/ یا آموزش درست دریافت نکنند. گرچه نشانگر انواع سفارشی محافظ دندان ها افزایش یافته است، و اثربخشی آنها برای پیشگیری از حوادث اثبات شده است، اما لازم است مشخصات ورزش مورد نظر، گروه سنی، مواد انتخاب شده، طرح محافظ، و نیز زمان استفاده از آن بیشتر توضیح داده شوند. شواهد کنونی نیز حاکی از این هستند که محافظ دندان ها ممکن است به خاطر استفاده مکرر و نگهداری معمولی به مرور زمان اثربخشی خود را از دست بدهند.

آسیب ها، شکستگی استخوان صورت، و ضربه مغزی باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند، زیرا ضربات مربوط به ورزش ها ممکن است مقدار قابل توجهی انرژی با خود داشته باشند. دوئل های هوایی همراه با فرافکنی های بدن، و در نتیجه آن، برخورد با سر و/ یا آرنج، تأثیری که روی ساختار استخوان صورت می گذارد را به طور کامل تغییر می دهد. محافظ های صورت، یا ماسک های سفارشی که از موادی ساخته شده اند که از نظر علمی مواد ضد ضربه شناخته شده اند، ممکن است با موفقیت استفاده شوند و می توانند برای پس از شکستگی نیز به منظور کاهش زمان بهبود برای ورزشکاران استفاده شوند. محافظ دندان های سفارشی و محافظ های صورت که تحت نظارت دندانپزشک تولید شده اند، باید به جای محافظ های اقتصادی استفاده شوند که در اندازه های از پیش تعیین شده و به صورت OTC در دسترس هستند.

علاوه بر این لازم است آگاهی از تأثیرات”دوپینگ”  احتمالی غیر مستقیم داروهای تجویزی دندانپزشکی افزایش پیدا کند، از جمله داروهای اوپیوئید (شبه افیونی)، زیرا برخی داروهای خاصی که در دندانپزشکی به صورت گسترده استفاده می شوند ممکن است به مواد ممنوعه دوپینگ تبدیل شوند. به عنوان مثال، داروهای حاوی کدئین از سوی آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) منعی ندارند. با این حال، این داروها وقتی وارد بدن می شوند به مورفین تبدیل می شوند، که ممنوع است. علاوه بر این، درون بدن موادی وجود دارند که در صورتی که به دلیل وخامت عملکرد جبران شوند، می توانند واکنش ها را تقویت کرده و به طور غیر مستقیم روی سلامت دهان و دندان های بیمار تأثیر بگذارند.

برخی از مشکلات دندانی، از جمله ضایعات غیر پوسیدگی بخش سرویکال دندان ها، یا پوسیدگی ها نیز ممکن است در اثر آموزش بیش از حد، رژیم غذایی نامطلوب، یک بار عملکردی یا عدم آموزش بهداشت دهانی بروز پیدا کنند. شناگران بویژه به دلیل محیط آبی که به صورت بالقوه اسیدی است، در معرض خطر ساییدگی دندان ها قرار دارند.

برای ملاحظات بیشتر، نوشیدنی های ورزشی و محصولات مرتبط با آنها که به صورت مایعات یا مکمل های غذایی مصرف می شوند، به دلیل محتوای قندهای آزاد و مواد اسیدی زیادی که دارند می توانند منجر به بروز مشکلات در فضای دهان از جمله بافت های سخت دندانی و مواد دندانی شوند. باید دقت شود که انواع نوشیدنی های ورزشی و انرژی زای فاقد قند اغلب هنوز هم حاوی مقادیر زیادی اسید هستند بنابراین می توانند موجب ساییدگی دندان ها شوند. همه جنبه های سلامت عمومی و سلامت دهانی ورزشکاران ممکن است روی عملکرد آنها تأثیر بگذارد و باید به آنها پرداخته شود.

اصول و قوانین

این بیانیه به اهداف فدراسیون جهانی دندانپزشکی (FDI) برای بهبود سلامت دهان و دندان، و سلامت سیستمی و روانی ورزشکاران، و نیز ارتقاء عملکرد و ایمنی حین تمرینات ورزشی مربوط می شود. بعلاوه، حضور یک دندانپزشک در تیم های ورزشی با عملکرد خوب، و از طریق اقدامات درمانی و پیشگیرانه دهانی، یک اقدام مهم برای حصول اطمینان از سلامت عمومی ورزشکاران است.

دندانپزشکی ورزشی

دندانپزشکی ورزشی

قوانین

فدراسیون جهانی دندانپزشکی توصیه می کند:

 • اهمیت محافظ دندان ها و ابزارهای جاذب شوک، و زمان استفاده از آنها را تقویت کنید.
 • اقدامات پیشگیرانه را برای حفظ سلامت بافت های دهان و دندان تقویت کنید.
 • نشانه های ماسک ها و محافظ های سفارشی صورت، که توسط دندانپزشک یا تحت نظر متخصص دندانپزشکی ساخته شده اند، را معرفی کنید.
 • تیم دندانپزشکی خود را در مورد متابولیسم مواد تجویز شده در تضاد بالقوه با مقررات WADA را به روز رسانی کنید.
 • اهمیت وضعیت بهداشت دهان و دندان یک ورزشکار را برای عملکرد او و نیز ظهور ضایعات دهانی مربوط به واکنش های سیستمی ناشی از شرایط ورزشی را بیان کنید.
 • اهمیت ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی بیمار را رواج دهید.
 • مزایای رژیم غذایی متعادل برای سلامت دهانی خوب را رواج دهید.
دندانپزشکی ورزشی

دندانپزشکی ورزشی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین نوبت